fot. wikipedia.org

Syria: 39 cywilów zginęło w wyniku wybuchu składu broni

Co najmniej 39 cywilów, w tym 12 dzieci, zginęło w niedzielę w wyniku wybuchu składu broni w miejscowości Sarmada w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Przyczyny wybuchu, który spowodował zawalenie się dwóch budynków, nie są na razie znane – dodała ta organizacja z siedzibą w Londynie, która swe informacje opiera na rozległej siatce informatorów na miejscu w Syrii.

„Liczba zabitych wzrosła po odkryciu nowych ofiar pod gruzami” – sprecyzowało Obserwatorium, które początkowo informowało o 12 zabitych i kilkudziesięciu zaginionych.

Ratownicy z organizacji pomocowej Białe Hełmy, która ratuje rannych w ogarniętej wojną Syrii na terenach kontrolowanych przez rebeliantów, pośpieszyli na miejsce eksplozji, gdzie pod gruzami szukali ocalałych – informuje agencja AFP.

Według dyrektora Obserwatorium Ramiego Abdela Rahmana magazyn z bronią znajdował się w budynku mieszkalnym w Sarmadzie. Budynek należał do handlarza bronią pracującego dla Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), zbrojnego ugrupowania dżihadystycznego utworzonego przez dawną syryjską filię Al-Kaidy, która kontroluje większość prowincji Idlib – dodał.

Większość ofiar eksplozji to członkowie rodzin bojowników HTS – sprecyzował szef Obserwatorium.

Muhafaza (prowincja) Idlib jest jedną z ostatnich w Syrii, które pozostają jeszcze poza kontrolą reżimu w Damaszku. Prezydent Syrii Baszar el-Asad ostrzegł, że odbicie tego regionu jest jednym z jego głównych celów.

Prowincja Idlib, zdobyta przez siły opozycji w 2015 r., jest całkowicie otoczona terytoriami przejętymi z powrotem przez reżim. Około 60 proc. terytorium tej prowincji znajduje się pod kontrolą HTS; reszta jest opanowana przez różne grupy rebelianckie. Są tu również obecne uśpione komórki rywalizującej z pozostałymi rebeliantami dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie, które przyznają się do zabójstw i zamachów.

PAP/RIRM

drukuj