fot. PAP/EPA

Tydzień Modlitwy o Pokój w Syrii

Dziś w 17 krajach, które angażują się w inicjatywę  „Pomoc Kościołowi w Cierpieniu” (ACS) rozpoczyna się Tydzień Modlitwy o Pokój w Syrii – napisał portal niedziela.pl. 

Wydarzenia ostatnich dni sprawiły, że nie można czekać – czytamy w komunikacie  francuskiej sekcji dzieła, który został przesłany do watykańskiej agencji misyjnej FIDES.

Inicjatywa „Pomoc Kościołowi w Cierpieniu”  zachęca do modlitwy ludzi z całego świata, w ten sposób wierni wyproszą u Boga łaskę pokoju dla Syrii.

Tekst modlitwy po polsku:

„Boże miłosierny, wysłuchaj krzyku narodu syryjskiego, pociesz tych, którzy cierpią wskutek przemocy, ukój tych, którzy opłakują swych zmarłych, przemień serca tych, którzy chwycili za broń, chroń tych, którzy są zaangażowani na rzecz pokoju. Boże nadziei, natchnij przywódców do wybrania pokoju zamiast przemocy i do szukania pojednania ze swymi wrogami”.

Jak napisał portal niedziela.pl wcześniej ideę międzywyznaniowych modlitw o pokój i bezpieczeństwo w Egipcie poparła Światowa Rada Kościołów (ŚRK). Zachęciła przywódców religijnych w tym kraju do wspólnego apelowania o ochronę i wspieranie świętości życia ludzkiego i miejsc religijnych.

W ogłoszonym 23 bm. oświadczeniu sekretarz generalny Rady dr Olav Fykse Tveit wyraził uznanie dla inicjatywy Domu Rodziny Egipskiej, wzywającego do „podjęcia środków bezpieczeństwa w celu ochrony kościołów, meczetów, instytucji narodowych i religijnych, a także miejsc świętych”.

Dom Rodziny Egipskiej to wspólne dzieło zwierzchników chrześcijańskich i islamskich w tym kraju, powstałe w 2011, które współpracuje z Kościołami należącymi do ŚRK, w tym z Kościołem koptyjskim.

RIRM/niedziela.pl

drukuj