Prokuratura ponownie zbada sprawę obrażania Dyrektora Radia Maryja

Prokuratura musi ponownie zbadać sprawę obraźliwych wpisów na portalu „Gazety Wyborczej” wobec o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja – nakazał Warszawski Sąd Rejonowy.

Sąd uznał dziś za zasadne zażalenie złożone przez Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.  Przypomnijmy,  Ryszard Nowak złożył skargę na odmowę przyjęcia przez prokuraturę zażalenia ws. odmowy wszczęcia dochodzenia dotyczącego obrazy Założyciela Radia Maryja przez internautów.

Choć minęło już ponad osiem miesięcy, artykuł, a także zamieszczone pod nim obraźliwe komentarze – cały czas są dostępne na stronie dziennika. Ryszard Nowak, nie kryje zadowolenia z wyroku sądu.

– Sąd powiedział wyraźnie, że kodeks karny chroni o. Tadeusza Rydzyka. Artykuł 256 paragraf 1 kk mówi: kto publicznie nawołuje do nienawiści na tle wyznaniowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd powiedział, że zwróci się do prokuratury, żeby całą sprawę jeszcze raz dokładnie przebadała. Poinformował też, że wysyła wytyczne do prokuratury. Domaga się w nich zbadania sprawy pod kątem kodeksu karnego oraz dowodów na szykanowanie o. Tadeusza. Dowody te w dalszym ciągu znajdują się na stronach internetowych w formie szkalujących wpisów – powiedział Ryszard Nowak.

Prokuratura swoją wcześniejszą decyzję uzasadniała tym, że o. Tadeusz Rydzyk powinien bronić się sam. Ryszard Nowak podkreśla jednak, że jest to nieprawda.

– Prokuratura nie może mówić – po co nasze stowarzyszenie poszło do prokuratury, że o. Tadeusz Rydzyk powinien bronić się sam. Nieprawda! Paragraf, który zacytowałem mówi wyraźnie – że to prokuratura powinna stanąć w obronie Dyrektora Radia Maryja, dlatego że wpisami jest szykanowany o. Tadeusz Rydzyk, autorytet moralny Kościoła katolickiego. To jest nienawiść na tle różnic wyznaniowych dodał Ryszard Nowak.

RIRM 

drukuj