Syria: kurdyjscy rebelianci przejęli kontrolę nad centrum miasta Manbidż

Kurdyjskie oddziały rebeliantów przejęły kontrolę nad centrum syryjskiego miasta Manbidż, które od 2014 roku jest w rękach dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) – poinformowało we wtorek w rozmowie z agencją dpa źródło w radzie wojskowej Manbidżu.

Jak przekazał rzecznik rady, bojownicy IS okopali się w północnej części tego strategicznie położonego miasta i wykorzystują ludność cywilną jako żywe tarcze.

Operacja odbicia miasta Manbidż z rąk dżihadystów rozpoczęła się dwa miesiące temu. Przeprowadzają ją Syryjskie Siły Demokratyczne (FDS), czyli arabsko-kurdyjskie oddziały rebeliantów, wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję dowodzoną przez USA.

W sobotę Syryjskie Obserwatorium podało, że rebelianci ci przejęli prawie całkowitą kontrolę nad miastem.

Manbidż leży około 40 km od granicy z Turcją. Celem operacji wojskowej przeciwko zajmującym je dżihadystom jest przede wszystkim ograniczenie dostępu IS do syryjskiego terytorium wzdłuż tureckiej granicy, które od dawna wykorzystywane jest jako baza logistyczna do przemieszczania zagranicznych bojowników z i do Europy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl