Wenezuela: referendum ws. odwołania Maduro dopiero w przyszłym roku

Referendum ws. odwołania prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro odbędzie się najpewniej dopiero w przyszłym roku – poinformowała we wtorek Krajowa Rada Wyborcza (CNE).

Jak dotąd opozycji udało się spełnić pierwszy warunek kilkuetapowej procedury służącej odwołaniu prezydenta Maduro. Wniosek o przeprowadzenie referendum został poparty przez 1 procent elektoratu, czyli co najmniej 194,7 tys. obywateli w 24 prowincjach Wenezueli.

W następnym etapie konieczne jest zebranie 4 mln podpisów pod wnioskiem referendalnym, złożonych przez 20 procent uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczyła we wtorek przewodnicząca CNE Tibisay Lucena, etap ten rozpocznie się najprawdopodobniej pod koniec października. Następnie komisje wyborcze będą miały 90 dni na zweryfikowanie podpisów złożonych pod wnioskiem i zorganizowanie referendum – wyjaśniła.

Jak zauważa agencja Associated Press, termin przeprowadzenia referendum jest nie bez znaczenia. Opozycji zależy, by odbyło się ono przed 10 stycznia 2017 roku, gdyż jeśli do tego czasu Wenezuelczycy odsuną Maduro od władzy, w kraju zorganizowane zostaną przedterminowe wybory. Natomiast jeśli głosowanie zostanie przeprowadzone później, Wenezuelę czeka niewielka zmiana, ponieważ Maduro zostanie zastąpiony przez wiceprezydenta i następne wybory odbędą się dopiero pod koniec 2018 roku.

Maduro został wybrany na prezydenta niemal 30-milionowej Wenezueli w kwietniu 2013 roku, a jego kadencja oficjalnie kończy się w 2019 roku. Opozycja oskarża go o prowadzenie nierozważnej i wyniszczającej kraj polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i niedobory żywności oraz podstawowych towarów.

Sam Maduro już wcześniej utrzymywał, że ,,jeśli opozycja spełni wszystkie warunki, to referendum odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl