fot. PAP/EPA

Szwecja przyzna Syryjczykom prawo stałego pobytu

Przybyli do Szwecji uchodźcy z Syrii otrzymają prawo stałego pobytu – zdecydował szwedzki Urząd ds. Migracji. Szwecja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który tak mocno otwiera się na syryjskich imigrantów.

Dotychczas szukający azylu w Szwecji obywatele Syrii otrzymywali najczęściej tymczasowe pozwolenie na pobyt, np. na trzy lata, a każda sprawa była traktowana indywidualnie. Teraz stały pobyt ma należeć się wszystkim uchodźcom z tego kraju. Status ten ułatwi już przebywającym w Szwecji Syryjczykom sprowadzenie swoich rodzin.

Dyrektor generalny Urzędu ds. Migracji Anders Danielsson decyzję o zliberalizowaniu przepisów tłumaczy „brakiem przesłanek, że konflikt w Syrii zakończy się w najbliższym czasie”.

Szwecja obok Niemiec jest krajem, który przyjął najwięcej uchodźców z Syrii. W 2012 i 1013 roku przyjechało do Szwecji prawie 15 tys. Syryjczyków. Dziś 8 tys. z nich ma prawo tymczasowego pobytu.

W praktyce – jak zauważają przedstawiciele szwedzkich organizacji pozarządowych – uciekinierom z Syrii trudno dostać się do Szwecji. Spośród tych, którzy w ostatnim roku znaleźli się w Szwecji, większość przybyła nielegalnie z Włoch lub Grecji. Dla wielu z nich podróż przez Europę była kosztowna i niebezpieczna.

„Obawiam się, że na zmianie przepisów najbardziej skorzystają przemytnicy” – twierdzi wiceprezes jednej z organizacji zrzeszających syryjskich imigrantów w Szwecji Malek Laesker.

Szwecja nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego w Syrii. Według ONZ z ogarniętej wojną Syrii uciekło ponad 2 mln ludzi.

PAP/RIRM

drukuj