fot. PAP/Jakub Kamiński

Maks Kraczkowski: należy popierać działania PGNiG ws. pozwania Gazpromu

Działania PGNiG na forum arbitrażu międzynarodowego należy popierać – podkreśla Poseł Maks Kraczkowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Spółka PGNiG złożyła pozew przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Maks Kraczkowski zaznacza, że wcześniejsze postępowania przed Trybunałem udowodniły, iż Polska ma rację.

Działania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na forum arbitrażu międzynarodowego, które mogły przyczynić się do obniżenia cen gazu dla polskich odbiorców należy popierać. Nie ma tu mowy o tym, że działamy w sposób awanturniczy czy domagamy się czegoś, co nam się nie powinno należeć. Wcześniejsze postępowania przed organami arbitrażowymi udowodniły, że Polska ma rację – zwrócił uwagę poseł.

Wiceszef Komisji Gospodarki i Rozwoju wskazuje też, że należy uważać na polityczne aspekty sytuacji.

-­ Należy szanować postanowienia umów i je wypełniać, ale pamiętając o tym, że często surowce energetyczne stają się narzędziem w kształtowaniu polityki wobec państw. Mam nadzieję, że i tym razem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo osiągnie sukces i że przełoży się to na bardziej rynkowe ceny dla odbiorców – powiedział Maks Kraczkowski.

Pozew stanowi element postępowania z maja 2015 r. w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z 1996 r.

Według PGNiG postępowanie przed Trybunałem w Sztokholmie nie wyklucza możliwości prowadzenia z Rosjanami rozmów na poziomie handlowym i osiągnięcia ewentualnego porozumienia. Postępowanie arbitrażowe pomiędzy PGNIG i Gazpromem będzie miało poufny charakter.

RIRM

drukuj