Bohaterowie afer gospodarczych pozostaną bezkarni?

Już wkrótce bohaterowie największych afer gospodarczych będą mogli pozostać bezkarni – alarmuje Prokuratura Generalna. A wszystko za sprawą nowych przepisów postępowania karnego, które wchodzą w życie w połowie przyszłego roku – podaje jeden z dzienników.

Najwięcej kontrowersji budzi konieczność włączania do sprawy jako dowodu tzw. „opinii prywatnych”. Może to stawiać w uprzywilejowanej sytuacji oskarżonych, których status materialny pozwoli by takie opinie były sporządzane bez względu na koszty.

Prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, podziela obawy Prokuratury Generalnej.

Prawdopodobnie będzie to wyglądało w ten sposób, że osoby, które dysponują środkami pieniężnymi będą uprzywilejowane w tym kontradyktoryjnym procesie karnym, natomiast ci ubożsi, którzy nie mają pieniędzy na to, żeby zasięgnąć prywatnej opinii biegłego będą w dużo gorszej sytuacji. Mówiliśmy o tym podczas prac komisji. Szkoda, że Prokurator Generalny wtedy tak mocno i wyraźnie nie artykułował tej kwestii – powiedział prokurator Jacek Skała.

Prokurator dodaje, że nowelizacja przepisów wydłuży czas trwania procesów i podniesie ich koszty. Zwolennicy zmian przekonują, że doprowadzą one do równowagi pomiędzy stronami procesu.

Krytycy, natomiast argumentują, że rozprawy będą się odbywały podobnie, jak ma to miejsce w USA, gdzie sędzia jest arbitrem rozstrzygającym, która ze stron jest bardziej przekonująca.

RIRM

drukuj