fot. PAP/EPA

Syria: konwój z pomocą dla Hims został ostrzelany

Konwój syryjskiego Czerwonego Półksiężyca wiozący pomoc humanitarną dla dzielnic miasta Hims znajdujących się pod oblężeniem został w sobotę ostrzelany – powiadomiła ta organizacja. Ranny został kierowca.

„Celem ostrzału były ciężarówki z pomocą i ekipa” – oznajmiła organizacja na Twitterze. Podała, że w stronę konwoju padły strzały i wystrzelone zostały pociski moździerzowe. Opublikowała także zdjęcie, na którym widać dziurę po kuli w tylnym oknie jednego z pojazdów.

Czerwony Półksiężyc nie oskarżył o ostrzał żadnej ze strony konfliktu – rządowych wojsk syryjskich ani też walczących z nimi rebeliantów.

Z kolei syryjska telewizja państwowa oświadczyła, że rebelianci – których nazwała „terrorystycznymi grupami zbrojnymi” – ranili czterech pracowników Czerwonego Półksiężyca. Telewizja podała, powołując się na władze lokalne, że na teren starego miasta w Hims wjechały dwa pojazdy z pomocą humanitarną, ale ostrzał moździerzowy uniemożliwił wjazd dalszym.

Wcześniej w sobotę w Hims doszło do zerwania rozejmu, który miał umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej. Jak powiadomiono, konwój ONZ z jedzeniem i materiałami medycznymi miał czekać na możliwość wjazdu do starego miasta.

W Hims walki wybuchły mimo uzgodnionego w piątek przez ONZ i władze syryjskie trzydniowego zawieszenia broni, które prócz dostarczenia pomocy miało umożliwić także ewakuację cywilów.

Hims jest jednym z najbardziej zapalnych punktów syryjskiego konfliktu. Od ponad 18 miesięcy 13 dzielnic w starej części tego miasta, traktowanego jako centrum rewolucji, jest otoczone przez siły rządowe. Według obrońców praw człowieka w historycznym centrum miasta uwięzionych jest ok. 2,5 tys. głodujących ludzi.

PAP

drukuj