UTK: Dopuszczenie Pendolino do ruchu potrwa ok. 4 miesięcy

Około czterech miesięcy będzie potrzebował Urząd Transportu Kolejowego, by zezwolić na dopuszczenie do ruchu w Polsce kupionych przez PKP Intercity pociągów Pendolino. Cała procedura będzie dość skomplikowana, bo to pierwsza taka decyzja w historii urzędu. 

Na razie w Polsce, na zapleczu technicznym PKP Intercity na warszawskim Grochowie, są cztery z dwudziestu kupionych przez przewoźnika pociągów. Piąty ma być dostarczony do naszego kraju w ten weekend.

W regularnym ruchu Pendolino ma zacząć jeździć od grudnia 2014 r., jednak przewoźnik nie wyklucza, że poszczególne składy będą podstawiane dla pasażerów wcześniej.

Kolejarze nie ukrywają jednak swoich obaw – mówi Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

 – Z uwagi na procedury wydłużamy bardzo mocno termin zakupu i magazynowania tych pociągów, bo one stoją, nie jeżdżą. Z drugiej strony, z większymi obawami obserwuje, co się dzieje na infrastrukturze kolejowej. Obawiam się, że bardzo drogi sprzęt, który trafił do Polski w postaci pociągów Pendolino da co najwyżej podobną ofertę do tradycyjnych pociągów. Być może, na krótkich odcinkach będzie osiągał większą prędkość, co nie musi się przełożyć na skrócony czas jazdy – powiedział Leszek Miętek.

RIRM

drukuj