Zła organizacja transportu zbiorowego

Mamy negatywny obraz polityki państwa w zakresie organizacji transportu zbiorowego – tak o sytuacji na polskiej kolei mówi poseł Andrzej Adamczyk – zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury.

Przypomnijmy, od wczoraj obowiązuje nowy rozkład jazdy, w którym zlikwidowano 600 połączeń.

– Docierają tylko i wyłącznie smutne informacje o przewozach regionalnych. Z ponad 2,2 tys. połączeń – 600 zostaje likwidowanych. To bez mała jedna trzecia połączeń w skali całego kraju. To dramat dziesiątek tysięcy osób, dojeżdżających do pracy. Co do skutków wprowadzenia tego nowego rozkładu, myślę że dopiero dzisiejszy dzień jest takim dniem testującym. Myślę, że wszystkie te informacje, które do nas docierają – budują niestety taki bardzo negatywny obraz polityki państwa w zakresie organizacji transportu zbiorowego – powiedział pos. Andrzej Adamczyk.

Dramatyczna sytuacja jest także w małopolskiej kolei – o czym mówił dziś będzie, podczas konferencji prasowej w Krakowie poseł Andrzej Adamczyk. Polityk zwraca uwagę, że tamtejsze Koleje Śląskie, za które odpowiada marszałek województwa małopolskiego – nie funkcjonują właściwie.

– Ta spółka nie funkcjonuje właściwie, nie wypełnia swojego zadania. Mamy do czynienia ze wzrostem ceny biletów, tj. średnio w skali kraju 3%, ale w Małopolsce zlikwidowano 20% połączeń kolejowych, a co to znaczy? To znaczy, że zmniejszono możliwości dojazdu do pracy, do szkół, dla tych którzy z połączeń kolejowych przewozów regionalnych korzystali. Podam chociażby taki bardzo drastyczny przykład, tj. linia kolejowa nr 94, między Krakowem a Oświęcimiem  przez Skawinę. Tam połączenia zostały zlikwidowane całkowicie – powiedział pos. Andrzej Adamczyk.

Największe związki zawodowe na Śląsku 17. grudnia w Katowicach planują wspólną manifestację, przeciwko rządowi. Demonstracja ma się rozpocząć o godzinie 15:00 pod katowickim urzędem wojewódzkim. Mówi Henryk Grymel – przewodniczący Prezydium Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

– Związkowcy demonstrują, protestują przeciwko polityce rządu, która prowadzi do zubożenia społeczeństwa, do pracy na umowach śmieciowych, do wszystkiego tego, co widzimy dookoła. My jako związki zawodowe nie możemy się z tym zgodzić i protestujemy przeciwko temu, co się w Polsce dzieje. W wielu marszach braliśmy udział. Rośnie bezrobocie; ludzie zostają bez pracy, bez pomocy, bez środków do życia i to wszystko po prostu się nawarstwia. Społeczeństwo się po prostu z tym nie może zgodzić. I to nie tylko związki zawodowe, ale już powoli społeczeństwo się przyłącza do protestów związków zawodowych – powiedział Henryk Grymel.

 

Wypowiedź pos. Andrzeja Adamczyka


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Henryka Grymela


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl