[NASZ NEWS] Skarga ws. wynagrodzeń rezydentów trafi do TK

Na początku stycznia do Trybunału Konstytucyjnego ma trafić skarga Naczelnej Rady Lekarskiej ws. wynagrodzeń rezydentów – dowiedziało się Radio Maryja.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia część lekarzy, którzy dopiero rozpoczną rezydenturę, będzie mogła liczyć na większe wynagrodzenie niż ci, którzy szkolenie specjalizacyjne rozpoczęli wiosną tego roku lub wcześniej.

Samorząd lekarski wskazuje, że jest to niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa oraz z przepisami Kodeksu pracy.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaznacza, że rozporządzenie resortu zdrowia jest próbą podzielenia młodych lekarzy.

– Co to znaczy, żeby człowiek, który pracuje, ma takie samo doświadczenie, taką samą odpowiedzialność, ale tylko dlatego, że rozpoczął pracę 1 marca, ma otrzymywać 700 złotych mniej. Przecież to jest jawna zasada „dziel i rządź”, próba podzielenia tych młodych ludzi, przedstawienia ich jako ludzi, którzy myślą tylko o sobie. Te działania ministra powodują rozgoryczenie i są dolewaniem oliwy do ognia protestu i niechęci wobec tak zorganizowanej ochrony zdrowia – wskazuje Maciej Hamankiewicz.

Maciej Hamankiewicz dodaje, że po święcie Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego trafi skarga w tej sprawie. Obecnie pracuje nad nią zespół radców prawnych wspólnie z konstytucjonalistą prof. Markiem Chmajem.

RIRM

drukuj