fot. PAP/Tomasz Gzell

Kolejny etap luzowania restrykcji  

Od 6 czerwca otwarte zostaną sale zabaw, a także pojawi się możliwość organizacji targów i konferencji. Zwiększy się również limit osób na imprezach i zgromadzeniach do 150 osób. Szczegóły dot. luzowania obostrzeń do 25 czerwca przedstawił dziś minister zdrowia.  

Adam Niedzielski, minister zdrowia, powiedział, że obserwujemy spadek liczby zakażeń i hospitalizacji. Stąd wnioski, że sytuacja epidemiczna się poprawia, a luzowanie obostrzeń nie wywołuje negatywnych skutków – podkreślił szef resortu zdrowia.

Mówiąc o dalszym odmrażaniu gospodarki, Adam Niedzielski poinformował, że od 6 czerwca przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sal zabaw oraz organizowania tradycyjnych targów, konferencji i wystaw. Będzie tam obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2.

Ponadto zwiększy się limit uczestników imprez i zgromadzeń publicznych.

– Od 6 czerwca br. zwiększamy limit do 150 osób na weselach i zgromadzeniach publicznych. Obecnie ten limit wynosił 50 osób. Kolejny obszar to transport zbiorowy, w którym obowiązuje 75 proc. obłożenia danego środka transportu, oczywiście z obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Bardzo ważną informacją jest to, że konsekwentnie w ramach każdego limitu, o którym mówiliśmy do tej pory, nie są wliczane osoby zaszczepione  – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział, że rząd chce w ten sposób zachęcać do szczepień przeciw COVID-19, bo będzie ono przepustką do uczestnictwa w wydarzeniach publicznych.

Szef resortu powiedział też, że organizator imprezy powinien zajmować się weryfikacją tego, kto jest zaszczepiony, a po stronie osób zaszczepionych będzie konieczność okazania dowodu szczepienia.

RIRM

drukuj