fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

A. Niedzielski: Premier wydał polecenie dot. przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim

Ministerstwo Zdrowia chce w ciągu tygodnia podwoić bazę tzw. łóżek covidowych – poinformował szef resortu Adam Niedzielski. Ma w tym pomóc m.in. prywatne lecznictwo.

W całym kraju obecnie dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 15 tys. łóżek szpitalnych, z czego ok. 60 proc. jest zajętych – tak wynika z kontroli infrastruktury szpitalnej zleconej przez resort.

Ministerstwo chce m.in. przekształcić oddziały internistyczne w szpitalach wojewódzkich na potrzeby covidowe. Ma to dać 3 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

Ponadto jeżeli w regionie są blisko siebie dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów z innymi przypadłościami z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi.

Minister zdrowia przekazał, że w walkę z COVID-19 musi się też włączyć prywatne lecznictwo i rozmawiał na ten temat z przedstawicielem firmy Lux Med oraz Wiceprezesem Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej.

– Jest deklaracja współpracy i włączenia się w proces walki z koronawirusem. Do środy mamy wspólnie przygotować listę szpitali prywatnych, które również będą obciążone obowiązkiem zapewnienia tzw. łóżek covidowych. Mam nadzieję, że zwiększenie bazy łóżkowej w wyniku takiej operacji będzie efektywne i zauważalne, czyli liczone w tysiącu bądź więcej – oznajmił Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia mówił też, że premier wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności w województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim.

Adam Niedzielski wskazał także, że jeżeli liczba zachorowań będzie się zwiększała w takim tempie, to w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl