fot. PAP/Rafał Guz

Nowela ustawy o TK opublikowana w Dzienniku Ustaw

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że weszła ona w życie. Dziś Platforma Obywatelska ma złożyć skargę na nowelę do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj przed południem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. W uzasadnieniu wskazał on, że nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji Trybunału Konstytucyjnego.

Służyć temu ma m.in. zasada rozpatrywania spraw według daty ich wpływu.

– W moim przekonaniu zasada ta jest niezwykle ważna dlatego, że nie jest zrozumiałe dla obywateli, że ich sprawy, dotyczące ich życia, ich codzienności czekają w Trybunale miesiącami, a często nawet latami na rozpatrzenie, a sprawy, które dotyczą samego Trybunału rozpatrywane są w ciągu tygodnia czy dwóch. To nie jest sytuacja, z którą można by się pogodzić. Mało, uważam, że to rozwiązanie przyczynia się również do uwolnienia Trybunału od wszelkich nacisków – i medialnych, i politycznych, i innych – co do kolejności rozpatrywania spraw. Sprawy maja być rozpatrywane w takiej kolejności, według której wpłynęły – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Parlament uchwalił ustawę w zeszłym tygodniu. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. Twierdziła, że ustawa sparaliżuje Trybunał Konstytucyjny, bo wydłuży średni czas badania tam spraw.

Podczas prac w parlamencie krytykowany był także brak vacatio legis dla ustawy.

Mecenas Stanisław Zapotoczny mówi, że w przypadku Trybunału Konstytucyjnego nie było potrzeby wyznaczenia czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.

– W takich sytuacjach, kiedy dochodzi do obciążenia konkretnych grup osób – mówimy tutaj najczęściej o podatkach, czy o innych przepisach, które wymagają, żeby był czas do zapoznania się z nimi – wówczas takie vacatio legis jest zbędne. W pozostałych przypadkach, gdzie mamy do czynienia z kilkunastoosobowym składem Trybunału Konstytucyjnego, doskonale znającego prawo obowiązujące w Polsce, taka konieczność zwyczajnie nie zachodzi – zwrócił uwagę mec. Stanisław Zapotoczny.

Obowiązująca od wczoraj nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym stanowi m.in., że Trybunał, co do zasady, ma orzekać w pełnym składzie liczącym, co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak dziś – zwykłą.

RIRM

drukuj