fot. PAP/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej podpisali umowę o handlu i współpracy z Wlk. Brytanią

Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską a Wielką Brytanią już podpisana. W Brukseli dziś rano podpisy pod dokumentem złożyli przewodniczący Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.

Teraz dokument trafi do Wielkiej Brytanii w celu podpisania przez premiera Borisa Johnsona. Umowa będzie tymczasowo stosowana od 1 stycznia.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że „jest to sprawiedliwe i wyważone porozumienie, które w pełni chroni podstawowe interesy UE i zapewnia stabilność oraz przewidywalność dla obywateli i przedsiębiorstw”.

Podkreślił, że Unia jest gotowa współpracować ramię przy ramieniu z Wielką Brytanią m.in. w przypadku zmian klimatycznych, a także w sprawie globalnej odpowiedzi na pandemię, w szczególności ewentualnego traktatu pandemicznego.

Z podpisania umowy zadowolony jest europoseł Ryszard Czarnecki. Brak regulacji dotyczących handlu byłby niekorzystny dla Wielkiej Brytanii oraz UE, w tym Polski – wskazał.

– Wielka Brytania jest jedynym krajem w Europie Zachodniej, z którym Polska  ma dodatni bilans handlowy. Jest tam 1,5 mln naszych rodaków. (…) Dzięki tej umowie nasi rodacy będą mieli zagwarantowaną kwestię ubezpieczeń czy emerytur tak, jakby byli w Polsce. Nastąpi powrót do normalności. Wielka Brytania będzie krajem trzecim wobec UE, ale dotychczasowe zasady będą obowiązywać – powiedział Ryszard Czarnecki.

Umowa zostanie następnie przeanalizowana przez Parlament Europejski i Radę, zanim będzie mogła zostać ratyfikowana przez Unię Europejską. Dzięki temu porozumieniu od Nowego Roku pomiędzy jego stronami nie będzie w handlu ceł ani innych ograniczeń.

Formalnie Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia br., ale do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia, związana jest jeszcze unijnymi przepisami.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl