Szef MSZ: rodzi się stanowisko V4 ws. przyszłości UE

Rodzi się wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w sprawie przyszłości Unii Europejskiej w związku z Brexitem – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Minister spraw zagranicznych naszego kraju spotkał się w Budapeszcie z szefami dyplomacji Wyszehradu.

Po rozmowach odniósł się do nieformalnego spotkania 27 unijnych przywódców, które odbędzie się 16 września w Bratysławie. Rozmowy bez Wielkiej Brytanii w słowackiej stolicy będą poświęcone przyszłości UE w związku z Brexitem.

Podczas konferencji prasowej minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że zdaniem Grupy Wyszechradzkiej rozmowy powinny obejmować trzy płaszczyzny.

Po pierwsze, to jest normalne odejście Wielkiej Brytanii z Unii. Następnie równolegle powinniśmy dyskutować o nowej pozycji Wielkiej Brytanii wobec UE, ale wszyscy jesteśmy zgodni, że również powinna być trzecia płaszczyzna dyskusji w ramach UE tj. jak naprawić sytuację, która doprowadziła do tego, że druga gospodarka europejska i piąta gospodarka świata opuszcza Unię w tym czasie, kiedy Unia myśli o dalszym rozszerzaniu się, myśli jak tu włączyć Turcję bądź Ukrainę i jednocześnie gubi jedną z największych gospodarek świata. Jest jakiś błąd. W tej chwili musimy zidentyfikować, jakie błędy zostały popełnione w UE i jak to naprawić – powiedział Witold Waszczykowski.

W poniedziałek minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie wziął też udział w naradzie ambasadorów węgierskich razem z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier.

Do Budapesztu szef dyplomacji przybył w poniedziałek z Berlina, gdzie wraz ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji wziął udział w naradzie ambasadorów niemieckich.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl