Efekty działań służb konsularnych w minionym roku

Około półtora mln wydanych wiz i przeszło 20 tys. Kart Polaka, ponad 100 tys. podjętych na rzecz obywateli polskich czynności prawnych, a  także interwencje w sytuacjach kryzysowych – to tylko niektóre efekty pracy służb konsularnych. Wiceminister Jan Dziedziczak podsumował dziś na konferencji prasowej ubiegłoroczne działania tych funkcjonariuszy.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak ocenił, że rok 2015 był „bogaty w wydarzenia związane z  działaniem służb konsularnych”.

– To była ewakuacja obywateli polskich z Jemenu i Nepalu oraz przejazd obywateli polskiego pochodzenia z Donbasu. Podjęto także działania na rzecz uwolnienia marynarzy ze statku „Szafir” uprowadzonych u wybrzeży Nigerii, jak również dziennikarzy uprowadzonych w Syrii – wylicza Jan Dziedziczak.

Polskie służby konsularne interweniowały także, kiedy doszło do zamachu terrorystycznego w Tunisie. Podjęto działania mające na celu  odnalezienie zaginionych, identyfikację zmarłych oraz udzielenie pomocy wszystkim, którzy przeżyli zamach. Omawiając działania służb wiceminister Jan Dziedziczak zwraca uwagę na polskich emigrantów, jako liczną grupę adresatów działań konsularnych. Jak podkreślił, w ramach samej Unii Europejskiej w ostatnim roku poza Polską przebywało według GUS-u prawie 2 mln Polaków, nie licząc wyjazdów turystycznych.

– W 2015 roku wydano 204 tys. dokumentów paszportowych, zrealizowano 128 tys. czynności prawnych. Konsule podejmowali interwencje na rzecz polskich obywateli w sprawach nieprzestrzegania ich praw pracowniczych i prawach rodzicielskich, opieki nad małoletnimi oraz współpracowali z organizacjami na rzecz bezdomnych obywateli polskich – mówi Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Służby konsularne działały też na rzecz cudzoziemców.

– Wydano 22 tysiące 423 Karty Polaka naszym rodakom mieszkającym na terenie byłego Związku Sowieckiego. Liczba wiz w 2015 roku wzrosła o 30 tys. zł i wynosiła już 1 mln 525 tys. zaznacza Jan Dziedziczak.

Wśród najważniejszych wyzwań dla służb konsularnych na bieżący rok, wiceminister wymienił działania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz zapewnienie pomocy konsularnej w związku z wielkimi imprezami sportowymi – Euro 2016 we Francji i Igrzyskami Olimpijskimi w Brazylii.

Spodziewana jest również w tym roku nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, która aktualnie procedowana jest przez Senat. W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych zwrócił się do podróżujących z apelem o śledzenie ostrzeżeń oraz komunikatów o stanie bezpieczeństwa w poszczególnych państwach.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl