Szef MSZ Estonii: Polska i Estonia podobnie patrzą na zagrożenia ws. bezpieczeństwa

Polska i Estonia podobnie patrzą na wyzwania i zagrożenia, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – oświadczył w Warszawie szef MSZ Estonii Sven Mikser. Dziękował Polsce za wkład naszego kraju we wzmocnienie bezpieczeństwa w naszym regionie.

Szef MSZ sprawującej obecnie prezydencji w UE Estonii, Sven Mikser bierze udział w Warszawie w naradzie ambasadorów RP, która potrwa do piątku.

Mikser powiedział na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim, że ich rozmowy dotyczyły m.in. kwestii dwustronnych oraz wspólnych wyzwań europejskich i globalnych. Przekonywał, że jest bardzo ważne, aby Polska i Estonia utrzymywały dobre kontakty, tak, aby rozmawiać o bezpieczeństwie w naszym regionie świata.

„Chciałem podziękować Polsce za jej duży wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa” – podkreślił szef MSZ Estonii.

Jak dodał, Estonia blisko współpracuje z Polską w tej kwestii. Mikser zapewnił też, że oba kraje podobnie patrzą na wyzwania i zagrożenia, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa.

Poinformował, że estońska prezydencja w UE zajmuje się m.in. kryzysem migracyjnym. Jak dodał, jej główny priorytet, to sprawy związane z cyfrowym rynkiem.

„Mamy bardzo wiele wyzwań, jak i spraw, które musimy załatwić, dlatego ważne jest, abyśmy blisko współpracowali, (abyśmy) mieli bliskie kontakty między sobą” – powiedział szef estońskiego MSZ.

Zadeklarował też, że Estonia chce ogrywać konstruktywną rolę w negocjacjach w sprawie Brexitu.

PAP/RIRM

drukuj