Odpowiedź na krytykę Polski w PE

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego o Polsce. Jest to odpowiedź na krytyczny wobec działań polskiego rządu tekst przygotowany przez największe frakcje w PE. Jutro na forum tegoż Parlamentu ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce. 

Propozycja europosłów PiS nie ma szans na przyjęcie, bo może liczyć na poparcie ok. 70 deputowanych. Tymczasem drugi projekt wspierają frakcje ludowców, lewicy, socjalistów i zielonych, zrzeszających ok. 500 eurodeputowanych.

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że przygotowali swój projekt w odpowiedzi na jednostronne, nieobiektywne i niebiorące pod uwagę racji polskiego rządu propozycje większości grup w Parlamencie.

Jadwiga Wiśniewska, posłanka do PE z ramienia PiS-u podkreśla, że przygotowanie odmiennego projektu rezolucji jest moralnym obowiązkiem wobec Polski. Dodała, że odpowiedzią na kłamliwą rezolucję musi być prawda.

–  Mówimy w tej rezolucji, że żadne zasady państwa demokratycznego w Polsce nie są łamane. Uważamy, że mamy moralny obowiązek, aby o tym powiedzieć głośno. Hałaśliwa większość używając argumentów niegodnych i nieprawdziwych atakuje Polskę poza granicami. Niestety, pod rezolucją wymierzoną w Polskę podpisały się grupy, w których zasiadają posłowie PO, SLD i PSL. To jest skandal. My nie będziemy niemi, będziemy reagować. Zobaczymy, jak zachowają się posłowie tych innych grup i będzie to test pokazujący, czy są po stronie Polski, czy przeciwko  – oznajmia Jadwiga Wiśniewska.

Rezolucja Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów, do której należą posłowie PiS-u oraz druga, przygotowana przez większość grup w PE, mają być głosowane w środę.

RIRM

drukuj