M. Machałek: Reforma polskiego szkolnictwa jest konieczna

Reforma polskiego szkolnictwa jest konieczna i nieodzowna. Szkolnictwo to bardzo ważna sprawa. Dotyczy nie tylko przekazywania wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim wychowania, kształtowania, formowania człowieka – powiedziała posłanka PiS Marzena Machałek. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wypowiedziała się na temat zmian, które z dniem 1 września zajdą w systemie oświaty.

Pierwszą istotną zmianą, na którą zwróciła uwagę Marzena Machałek, było zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Przeważająca większość rodziców zdecydowała się na posłanie swego dziecka do I klasy szkoły podstawowej w wieku 7 lat – przypomniała posłanka PiS.

– To dobra zmiana; zmiana, na którą wszyscy czekali. Sądzę, że rodzice są zadowoleni, że nie muszą przymusowo wysyłać sześcioletnich dzieci do szkół. O tym, że była to bardzo potrzebna zmiana, świadczy fakt, że (takie są szacunki Ministerstwa Edukacji) 19 proc. sześciolatków trafiło do szkół – wskazywała Marzena Machałek.

Ministerstwo Edukacji zdecydowało również o likwidacji tzw. godzin karcianych. Jak wyjaśniała wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, zmiana ta ma na celu przede wszystkim odbiurokratyzowanie oświaty.

– To jest duży krok w kierunku odbiurokratyzowania polskiego systemu edukacji. Godziny karciane to z jednej strony niegodny przymus pracy dla nauczycieli, a drugiej strony konieczność biurokracji, zapisywania szczegółowo często godzin nie zawsze potrzebnych, nie zawsze związanych z planem czy programem szkoły, ale po to tylko, żeby to było zrobione. […] W wielu przypadkach na siłę szukano uczniów, żeby zrealizować godziny karciane – podkreśliła Marzena Machałek.

Posłanka PiS poinformowała również, że wkrótce do konsultacji społecznych ma trafić projekt resortu edukacji, zakładający likwidację gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum.

– Większość rektorów (26) oceniało negatywnie przygotowania absolwentów polskich szkół ponadgimnazjalnych do studiowania. Zmiana tego systemu była więc bardzo istotna. Naszym celem nie jest likwidacja gimnazjów, ale przywrócenie pełnego, czteroletniego kształcenia ogólnego w liceach. To wymusiło zmianę systemu, czyli likwidację gimnazjów.[…] To będzie stopniowe przekształcanie. Ona tak naprawdę rozpocznie się od przyszłego roku szkolnego – akcentowała Marzena Machałek.

Odnosząc się do obaw środowiska pedagogicznego, dotyczących ewentualnych zwolnień nauczycieli po wygaszeniu gimnazjów, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przypomniała, że nauczyciele, którzy teraz pracują w gimnazjach, po zmianach z ustawy dostaną miejsca pracy w nowych placówkach.

– Chcę uspokoić nauczycieli, że z ustawy nauczyciele gimnazjów staną się nauczycielami nowo powstałych szkół. Nie dajmy się zastraszyć. Jako nauczyciel zwracam się do pedagogów, przed którymi trudna praca, początek roku szkolnego: Tak, jak zapowiedziała pani minister Zalewska w swoim liście, nauczyciele gimnazjów z ustawy staną się nauczycielami nowo powstałych szkół powiedziała posłanka PiS.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem posłanki Marzeny Machałek dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl