Wlk. Brytania: odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Realizacja postanowień NATO oraz kwestie związane z życiem Polaków na Wyspach – to najważniejsze punkty podjęte dziś podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie. To pierwsze tego typu spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Zjednoczonego Królestwa w historii.

Podczas rozmów Polskę reprezentowała premier Beata Szydło. Razem z nią do stolicy Wielkiej Brytanii udali się wicepremier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Wizytę w Wielkiej Brytanii polska delegacja, której towarzyszyła szefowa brytyjskiego rządu Theresa May, rozpoczęła od złożenia wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt. Monument upamiętnia polskich pilotów Dywizjonu 303. Do tego ważnego wydarzenia nawiązała premier polskiego rządu.

– Chcę podziękować za symboliczne dwa gesty, które pani premier wykonała w stosunku do mojej Ojczyzny, do Polaków tutaj w Wielkiej Brytanii mieszkających. Dziękuję, że mogłyśmy złożyć wspólnie kwiaty pod pomnikiem polskich lot  lotników. (…) Bezprecedensowym dla mnie zdarzeniem jest zaproszenie tutaj do siedziby rządu Brytyjskiego 10 liderów społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii. To jest niezwykle istotne, niezwykle ważne – mówiła polska premier.

Beata Szydło, dziękując za wsparcie dla brytyjskiej Polonii, zaznaczyła, że głównymi tematami poruszanymi podczas dzisiejszych konsultacji były sprawy związane z bezpieczeństwem i wzajemnymi relacjami handlowymi. Szefowa brytyjskiego rządu za szczególnie istotne podała kwestię współpracy w ramach NATO.

– Dzisiaj rozmawialiśmy, jak można przeciwdziałać rosyjskiej agresji wzmacniając wschodnią flankę NATO, wychodząc od zaangażowania, jakie Wielka Brytania włożyła na szczycie NATO w Warszawie, jeżeli chodzi o rozmieszczenie sił NATO w Europie – mówiła pierwsza minister Wielkiej Brytanii.

Szefowe obu rządów zgodnie podkreślały, że Polska i Wielka Brytania są strategicznymi partnerami i taka sytuacja nie zmieni się po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

– Brexit nie był podstawowym tematem naszych rozmów, bo spotkaliśmy się tutaj rozmawiając o naszych bilateralnych relacjach. Ale o nim również rozmawialiśmy. Pani premier poinformowała mnie, jakie kroki w tej chwili są podejmowane ze strony Wielkiej Brytanii, jeżeli chodzi o kwestie Brexitu. Podniosłam najistotniejszą dla nas kwestię, iż chcemy, aby w ramach tych konsultacji były zabezpieczone gwarancje dla polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii – mówiła Beata Szydło.

Polska premier zwróciła uwagę, że rząd Zjednoczonego Królestwa podobnych konsultacji międzynarodowych nie prowadzi zbyt często. Dlatego tym bardziej należy takie spotkanie docenić.

– Umówiliśmy się na kolejne rozmowy, które będą realizowane w kolejnych miesiącach. Te konsultacje będą również kontynuowane w roku przyszłym – poinformowała szefowa polskiego rządu.

Zadowolenia z przebiegu rozmów nie kryła gospodarz spotkania.

– To był znakomity szczyt. Jesteśmy dwoma liderami, którym zależy na dobrej współpracy. Liczę na dalsze wzmocnienie relacji miedzy Wielką Brytanią a Polską – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

Na zakończenie wizyty polskiej delegacji na Wyspach odbyło się spotkanie z miejscową Polonią w ambasadzie polskiej w Londynie.

Wielka Brytania do tej pory prowadziła konsultacje międzyrządowe jedynie z Francją. Z inicjatywą dzisiejszego spotkania wyszła szefowa polskiego rządu podczas wizyty premier Wielkiej Brytanii Theresy May w lipcu w Warszawie.


 

Galeria
fot. P.Tracz/KPRM

Paweł Palembas/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl