Wlk. Brytania w ONZ: Za atak na Skripalów odpowiedzialna jest Rosja

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy podkreślili raz jeszcze, że to Moskwa jest odpowiedzialna za otrucie Siergieja Skripala i jego córki. Ambasador Rosji przy ONZ nazwał te stwierdzenia kłamstwami.

Karen Pierce, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ, zaznaczyła, że dochodzenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej potwierdza wcześniejsze ustalenia brytyjskiego śledztwa. To pewne, że byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala próbowano otruć przy pomocy substancji paraliżującej Nowiczok.

Brytyjska ambasador przyznała, że Organizacja nie zidentyfikowała kraju ani pochodzenia użytej trucizny. Dodatkowo poinformowała, że nie ma innego wyjaśnienia, jak to, że Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w Salisbury. Podkreśliła, że tylko Rosja miała techniczne środki, doświadczenie i motywy, aby zaatakować Skripala.

Ze zdaniem Wielkiej Brytanii zgadzają się Stany Zjednoczone. Karen Pierce zwróciła uwagę, że w przeszłości Rosja angażowała się w zabójstwa sponsorowane przez państwo, także na terytorium brytyjskim. Przykładem jest sprawa Aleksandra Litwinienki, byłego rosyjskiego szpiega. Zmarł on w 2006 r. otruty radioaktywnym polonem, co potwierdziło dochodzenie zakończone w 2016 r.

Do zarzutów Karen Pierce odniósł się rosyjski ambasador ONZ. Zauważył, że w raporcie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej nie ma nic, co może Brytyjczykom pomóc uzasadnić tezę dotyczącą ataku w Salisbury.

TV Trwam News/RIRM

drukuj