Dziś informacja dot. porozumienia UE-Wielka Brytania

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ma dziś przedstawić senatorom informacje dotyczące przyjętego w lutym porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Główna część ma być poświęcona kwestiom świadczeń socjalnych i swobodnego przepływu zawartym w tej umowie.

Politolog dr Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreśla, że zawarte na posiedzeniu Rady Europejskiej porozumienie można uznać za sukces polskiej dyplomacji.

W sensie równości w stosunku do pozostałych państw unijnych i ich obywateli i w sensie celu strategicznego na kierunku brytyjskim, zadania postawione sobie przez polską dyplomację zostały wykonane. Jest to zatem sukces. Oczywiście jesteśmy w sytuacji, w której zarówno kwestie statusu Polaków na wyspach, jak i kwestie strategicznego znaczenia pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach unijnych, także przecież jako partnera Polski, bez tego byśmy mieli poważne trudności z prowadzeniem naszej polityki wewnątrz Unii Europejskiej, i obie te kwestie i waga tych problemów, myślę, że jest przyczyną, dla której polskim senatorom należy się poważne wyjaśnienie realiów, w jakich się znaleźliśmy – zaznacza dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Zawarte w dniach 18-19 lutego porozumienie UE-Wielka Brytania zakłada, że Polacy mieszkający na Wyspach, których dzieci zostały w kraju, będą do 2020 r. otrzymywać takie same świadczenia jak w tej chwili.

Po upłynięciu tego czasu będą traktowani jak nowo przyjezdni, a zasiłki zostaną zmniejszone do poziomu kosztów życia w kraju, w którym mieszka dziecko.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl