fot. PAP/EPA

Ok. 30 zabitych i 200 rannych w Strefie Gazy

W piątek w Strefie Gazy zginęło ok. 30 Palestyńczyków. Ponad 200 odniosło rany. Izraelski komunikat podsumowując wyniki trwającej od tygodnia ofensywy lądowej w Gazie wymienia 240 Palestyńczyków „zabitych w walce”. Straty po stronie izraelskiej – 33 żołnierzy.

Po trzykrotnym nalocie bombowym przestała w piątek działać jedyna elektrownia w Strefie Gazy.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy w ciągu 18 dni od rozpoczęcia izraelskich działań militarnych przeciwko Strefie Gazy, uzasadnionych przez premiera Benjamina Netanjahu koniecznością obrony ludności Izraela przed atakami rakietowymi Hamasu i jego sojuszników, łączna liczba zabitych Palestyńczyków to 828 osób, a rannych 5300.

Według piątkowego komunikatu Biura ONZ ds. Koordynacji Kwestii Humanitarnych (OCHA) co najmniej 580 spośród zabitych to palestyńscy cywile, w tym 185 to dzieci, a ponad 93 – kobiety.

Ponad czterdzieści rodzin palestyńskich straciło co najmniej trzech swych członków.

Według oficjalnych komunikatów wojskowych straty po stronie izraelskiej wynoszą 36 zabitych, z czego 33 to żołnierze, a trzech – w tym jeden Tajlandczyk – było cywilami.

Ok. 150 000 Palestyńczyków schroniło się na terenie 83 szkół ONZ-owskiej agencji UNRWA.

Izraelskie samoloty myśliwskie zniszczyły w piątek w Chan Junis jednego z czołowych przywódców Hamasu, Sali al-Bardawila, a w Rafah zginął w swoim zbombardowanym domu miejscowy lider Hamasu Salah Abu Hasanim wraz z dwoma synami.

RIRM/PAP

drukuj