Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili rozmowy w sprawie zawieszenia broni

Delegacje izraelska i palestyńska wznowiły w niedzielę pośrednie negocjacje w Kairze, których celem jest doprowadzenie do stałego zawieszenia broni między Izraelem a palestyńskim ruchem islamistycznym Hamas w Strefie Gazy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł w niedzielę, że Izrael nie zadowoli się mało konkretną odpowiedzią na jego postulaty w trakcie wznowionych w Kairze rozmów w sprawie utrzymania zawieszenia broni.

„Zaakceptujemy porozumienie w tej sprawie, jeśli uzyskamy konkretną odpowiedź na nasze postulaty dotyczące bezpieczeństwa” (Izraela) – oświadczył Netanjahu.

Według dokumentu, do którego dostęp miała agencja AFP, Egipcjanie zaproponowali wobec utrzymujących się rozbieżności stanowisk, aby obecne pięciodniowe zawieszenie broni było kontynuowane, a obie strony spotkały się ponownie w ciągu miesiąca.

Według dotychczasowego porozumienia zawieszenie broni wygasa w poniedziałek o godzinie 23 czasu polskiego.

Członek delegacji palestyńskiej Fajsal Abu Szahia zapewnił dziennikarzy, że panuje w niej umiarkowany optymizm co do wyników rozmów, które mają trwać do poniedziałku.

„Ich sukces zależy od wyników perswazji wobec Izraela, aby porzucił swą nieprzejednaną postawę i obojętny stosunek do palestyńskich postulatów” – dodał Szahia, wyjaśniając, że chodzi głównie o otwarcie zamkniętych przez Izraelczyków lotniska i portu morskiego w Gazie.

Zarzucił również Izraelowi, że obstaje przy utrzymaniu blokady Strefy i dotychczasowej kwoty połowowej wyznaczonej dla palestyńskich rybaków.

Według palestyńskiej agencji Wafa szef palestyńskiej ekipy negocjatorów Azam al- Ahmed po spotkaniu z szefem wywiadu egipskiego, który mediuje między Izraelem i Palestyńczykami powiedział, że „nie zaakceptuje wątłego porozumienia”.

Każde porozumienie – powiedział – powinno uwzględniać „postulaty ludu palestyńskiego, przede wszystkim zaprzestanie agresji i rozpoczęcie odbudowy Gazy oraz całkowite zniesienie blokady”.

Jeszcze w sobotę al-Ahmed zapewniał, że poprzednie posiedzenia „doprowadziły do porozumienia w sprawie zniesienia blokady Gazy i otwarcia przejść granicznych, a obecnie należy negocjować w sprawie wprowadzenia w życie tego porozumienia”.

Tymczasem prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas uważa egipską inicjatywę w sprawie rokowań i zakończenia interwencji zbrojnej Izraela w Gazie za szansę, którą należy absolutnie wykorzystać, aby potem negocjować w sprawie zniesienia blokady.

Wstępne oceny strat materialnych, jakie izraelska ofensywa wojskowa wyrządziła w Strefie Gazy sprowadzają się do tego, że na dotychczasowych zasadach gospodarka Strefy po ostatnich zniszczeniach nie jest w stanie funkcjonować.

Oceny te mówią o szkodach materialnych rzędu 5 miliardów dolarów. Minister ds. mieszkalnictwa i robót publicznych w przejściowym rządzie jedności palestyńskiej Mufid Hasajna oświadczył w niedziele na konferencji prasowej, że wskutek izraelskiego ostrzału i bombardowań całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu uległo 40 000 różnego rodzaju budynków w Strefie Gazy.

Ćwierć miliona mieszkańców Strefy pozostało bez dachu nad głową i bez środków do życia, a pięć tygodni ataków doprowadziło do całkowitego wstrzymania wszelkiej produkcji.

Ze swej strony izraelski minister gospodarki i ultraprawicowy lider polityczny, Naftali Bennett domagał się przerwania rozmów z Palestyńczykami, ponieważ – jego zdaniem – „każde porozumienie posłuży jedynie tym, którzy kontrolują Gazę” (tj. Hamasowi).

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl