By Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29730129

Izrael: Przywódca ruchu osadników nowym szefem Yad Vashem

Rząd Izraela zatwierdził w niedzielę nominację byłego dyplomaty i jednego z przywódców ruchu osadniczego, Daniego Dajana, na szefa Yad Vashem. Pomimo wezwań ocalałych z Holokaustu, by na to stanowisko wybrać doświadczonego historyka, nowy szef jest z wykształcenia ekonomistą i informatykiem.

Do niedawna 65-letni Dajan był konsulem generalnym Izraela w Nowym Jorku. Wcześniej przewodniczył radzie Jesza, politycznej grupie reprezentującej interesy osadników izraelskich mieszkających na Zachodnim Brzegu Jordanu. Sam również mieszka w jednym z osiedli. W ostatnich wyborach parlamentarnych z 23 marca Dajan startował z listy prawicowej partii Nowa Nadzieja, ale nie zdobył mandatu.

Nominacja Dajana nastąpiła ponad rok po tym, jak długoletni dyrektor Yad Vashem Awner Szalew ogłosił przejście na emeryturę. W zeszłym roku ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu planował nominować na to stanowisko byłego generała i religijnego nacjonalistę Efiego Itama. Jednak do nominacji nie doszło po głośnym sprzeciwie w Izraelu i poza jego granicami z powodu braku doświadczenia Itama w badaniu Holokaustu oraz ostrej retoryki wobec Palestyńczyków i mniejszości arabskiej w Izraelu.

W swoim oświadczeniu Dajan przekazał w niedzielę, że zadaniem Yad Vashem, oprócz edukacji i badań, jest także zwalczanie dezinformacji na temat Holokaustu „w celu ochrony pamięci o Zagładzie i zapewnienia, że naród żydowski i ludzkość będą na zawsze pamiętać o tym wydarzeniu”.

Założony w 1953 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie to w Izraelu instytucja niemal święta, do której masowo przybywają uczniowie, żołnierze i wycieczki z miejsc pracy. Odwiedzany jest przez większość delegacji międzynarodowych, chcących oddać hołd 6 milionom Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Szalew, który piastował stanowisko dyrektora przez ostatnie 27 lat, przekształcił Yad Vashem z muzeum w czołową na świecie szkołę badań nad Holokaustem, poświęconą zwalczaniu antysemityzmu, rasizmu i wykluczenia społecznego, której kursy są oblegane przez nauczycieli z całego świata.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl