fot. https://www.facebook.com/LaboratoriumWolnosci

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie

W niedzielę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

Ok. 340 mln chrześcijan na całym świecie zmaga się z silnymi prześladowaniami. To o 80 mln więcej niż w roku poprzednim – wskazał ks. dr Andrzej Kwaśniewski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Pakistan to szczególnie problem oskarżania i karania chrześcijan za rzekome bluźnierstwa. […] Na Bliskim Wschodzi, szczególnie w Syrii i Iraku, chrześcijanie byli mordowani w wyniku ostatnich działań wojennych tzw. Państwa Islamskiego – powiedział ks. dr Andrzej Kwaśniewski.

Na świecie prześladowani są również wyznawcy innych religii.

– Na terenie Chin prześladowanie muzułmanów przez rząd chiński zostało uznane przez USA i Kanadę jako ludobójstwo. Na terenie Indii i Nepalu występuje wzrost nacjonalizmu hinduskiego, co powoduje dyskryminacje innych grup religijnych, chodzi głównie o muzułmanów – wskazał duchowny.

Mimo że w Europie wolność religijna jest chroniona przez prawo, to jednak na naszym kontynencie również dochodzi do wielu prześladowań – mówił  dr Przemysław Komorowski, prawnik.

– W ciągu ostatnich pięciu lat prawie 250 spraw zawisło przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, czyli najważniejszym sądem, który rozważa sprawy w ramach europejskiej konwencji praw człowieka. Nie są to jednostkowe przypadki, lecz setki spraw z całej Europy, gdzie przedmiotem była właśnie wolność religijna – poinformował dr Przemysław Komorowski.

To między innymi niedawna sprawa zabójstwa katolickiego księdza we Francji, usuwanie krzyży z przestrzeni publicznej w Hiszpanii czy zakaz sprawowania nabożeństw w Irlandii. To właśnie w wyniku takich sytuacji 22 sierpnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Z tej okazji, dzięki inicjatywie Laboratorium Wolności Religijnej, w całej Polsce na czerwono zostaną podświetlone budynki urzędów i instytucji kultury.

– Drugim sposobem uczczenia tego dnia jest indywidualne postawienie świeczki czy innego symbolu u siebie w domu, zrobienia zdjęcia i wysłanie go do nas na Facebooka.  Będziemy to wszystko również prezentowali – akcentował ks. dr Tomasz Huzarek z Laboratorium Wolności Religijnej.

Kolejnym sposobem jest również modlitwa w intencji tych, którzy na co dzień cierpią z powodu prześladowań i ograniczeń wolności religijnej.

TV Trwam News

drukuj