fot. PAP/EPA

Iran zaatakuje Izrael?

Teheran zapowiedział ukaranie Izraela w związku z atakiem na konsulat Iranu w Syrii. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych spodziewają się ataku odwetowego w ciągu najbliższych godzin.

1 kwietnia doszło do ataku na irański konsulat w stolicy Syrii, Damaszku. Do ataku nie przyznał się oficjalnie Izrael, choć władze tego kraju nie zaprzeczyły, że go przeprowadziły. Teraz istnieje wysokie ryzyko ataku odwetowego ze strony Iranu.

– Atak z terytorium Iranu będzie solidnym dowodem zamiaru Iranu eskalacji na Bliskim Wschodzie i zaprzestania ukrywania się za swoimi pełnomocnikami – mówił kadm. Daniel Hagari, izraelski rzecznik.

W tej sytuacji o swoim wsparciu zapewniły władze Stanów Zjednoczonych.

– Jesteśmy oddani obronie Izraela. Będziemy wspierać Izrael. Pomożemy bronić Izraela, a Iranowi się to nie uda. Dziękuję bardzo – wskazał Joe Biden, prezydent USA.

Iran zapowiedział, że jest w stanie odstąpić od odwetu w przypadku, w którym Rada Bezpieczeństwa ONZ potępi akt agresji Izraela. Tymczasem Chiny zdecydowanie potępiły atak na ambasadę Iranu w Syrii i podkreśliły, że bezpieczeństwo instytucji dyplomatycznych jest nienaruszalne.

– Suwerenność Iranu i Syrii powinna być szanowana. Ta runda eskalacji napięcia jest najnowszym przejawem rozprzestrzeniania się konfliktu w Gazie. Obecnie najważniejszym priorytetem jest jak najszybsze zakończenie konfliktu w Gazie – powiedziała Mao Ning, rzecznik MSZ Chin

Do opuszczenia Iranu i wstrzymania się od podróży do tego kraju wzywają niemieckie władze. Loty do Teheranu zawiesiły australijskie linie lotnicze. Podobnie uczyniła niemiecka Lufthansa. Podróże do Iranu, Libanu, Izraela i na terytoria palestyńskie odradza Francja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl