fot. PAP/EPA

Podczas zamieszek w Iranie zginęły co najmniej 82 osoby

Podczas protestów w Iranie, które wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności, zginęły co najmniej 82 osoby. Siły bezpieczeństwa używają do rozpraszania tłumów ostrej amunicji –  podała w czwartek organizacja Amnesty International (AI).

W trakcie krwawego tłumienia zamieszek 30 września, który w Iranie został już nazwany „krwawym piątkiem”, zginęło co najmniej 66 osób; od tego czasu reżim zabił kolejnych 16 ludzi.

Informacje zebrane od aktywistów, rodzin ofiar, świadków oraz na podstawie nagrań wideo wskazują jednak, że bilans ofiar jest prawdopodobnie wyższy – podaje AI na swych stronach internetowych.

Z dowodów zebranych przez AI wynika, że ofiary śmiertelne zostały postrzelone w głowę, serce, tors lub szyję, co dowodzi, że strzelano do nich, by zabić lub bardzo poważnie zranić. Rząd Iranu ma przemyślany plan, by stłumić protesty za wszelką cenę – głosi komunikat.

W środę AI przekazała, że ponad 1000 ludzi zostało zatrzymanych, w tym dziennikarze i artyści.

Protesty, które wybuchły w Iranie w połowie września po śmierci 22-letniej Amini, nabierają na sile i stały się – zdaniem ekspertów – jednym z najpoważniejszych wyzwań dla reżimu w całej historii Republiki Islamskiej. Po zatrzymaniu z powodu „nieodpowiedniego nakrycia głowy” młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu; według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy policji moralności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl