fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

MSWiA pracuje nad ustawą o ochronie ludności

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem Ustawy o ochronie ludności – przekazał wiceminister Maciej Wąsik. Ustawa przewiduje wprowadzenie dwóch nowych stanów zagrożenia: stanu pogotowia i podniesionej gotowości.

W odpowiedzi na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej, wiceminister Maciej Wąsik podkreślał, że nadzwyczajne stany nie będą ograniczać swobód obywatelskich.

– Oprócz stanu klęski żywiołowej, który przewiduje Konstytucja RP i który jest rzeczywiście stanem, w którym można ograniczać prawa i swobody obywatelskie – zaznaczył wiceszef MSWiA.

Tego rodzaju pytania są spowodowane przez wątpliwości i zastrzeżenia co do niektórych zapisów, [czytaj więcej].

Stan pogotowia ma obowiązywać 30 dni lub dłużej, jeśli będzie taka potrzeba. Prawo do jego wprowadzenia będzie miał minister spraw wewnętrznych i administracji lub wojewoda. Z kolei drugi stan będzie mógł wprowadzić premier, jeśli pierwszy okaże się niewystarczający. Ten jednak będzie mógł trwać nie dłużej niż 30 dni.

– Nie zmieniamy żadnej ustawy o ochronie ludności, bo nie ma takiej ustawy o ochronie ludności. My chcemy w jednym akcie prawnym zawrzeć pewną część przepisów, które dotychczas funkcjonują w wielu innych aktach prawnych – zwrócił uwagę Maciej Wąsik.

Ustawa ma wejść w życie z początkiem nowego roku. Wtedy moc prawną stracą m.in. Ustawa o stanie klęski żywiołowej i Ustawa o zarządzaniu kryzysowym.

Tv Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl