fot. PAP/EPA

W piątek odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE ws. Białorusi

W odpowiedzi na apel Polski w najbliższy piątek odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcona sytuacji na Białorusi. Od niedzieli w kraju tym trwają niepokoje po wyborach prezydenckich.

Dyskusja będzie dotyczyła m.in. kwestii ewentualnych sankcji na Białoruś. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat sytuacji w tym kraju. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Nad zorganizowaniem rozmów ministrów spraw zagranicznych pracowali też polscy dyplomaci w Brukseli. Polska zabiega również o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE ws. Białorusi. Z kolei prezydent Andrzej Duda skierował dziś do członków Rady Praw Człowieka ONZ apel, żeby nie być obojętnym na sytuację na Białorusi.

Jak wskazuje senator PiS Zdzisław Pupa – Polska jako bliski sąsiad Białorusi jest żywo zainteresowana prawdziwą niepodległością na Białorusi.

– Żeby Białoruś była państwem w pełni demokratycznym – to są oczekiwania z naszej strony. My nie oczekujemy rzeczy nadzwyczajnych, oczekujemy określonych standardów, które powinny obowiązywać w całym świecie, dlatego rząd polski, prezydent RP podejmują działania, które doprowadziłyby do takiej sytuacji, gdzie ta podmiotowość obywateli białoruskich byłaby w jakiś sposób dostrzeżona i zauważona. Wybory muszą przebiegać w sposób demokratyczny. Wyborcy muszą podejmować w sposób rozsądny decyzję  zgodnie z ich przekonaniami i tak też się dzieje w każdym kraju i tak też powinno się dziać na Białorusi – akcentuje senator Zdzisław Pupa.

Od niedzieli w Mińsku i innych miejscach na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. Według MSW, tylko w niedzielę i poniedziałek zatrzymano w całym kraju ponad pięć tysięcy osób. Potwierdzono śmierć jednego protestującego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl