fot. pixabay.com

Posiedzenie szefów rządów i głów państw Unii Europejskiej

W Brukseli rozpoczyna się dziś dwudniowe posiedzenie szefów rządów i głów państw Unii Europejskiej. Szczyt Rady Europejskiej ma charakter nadzwyczajny, podobnie jak specjalna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, która rozpocznie się już za dwie godziny.

Unijni liderzy mają omówić podczas szczytu m.in. najnowsze wydarzenia związane z rosyjską agresją na Ukrainie oraz dalsze wsparcie Unii Europejskiej dla tego kraju. Dzisiejsze spotkanie to pochodna szczytu Unia Europejska-Ukraina oraz działań Parlamentu Europejskiego, który będzie dziś obradował, a w swojej ostatniej rezolucji podkreślił, że konieczny jest stały dopływ pomocy humanitarnej do Ukrainy oraz wezwał Unię i Ukrainę do omówienia potrzeb około 8 mln Ukraińców, którzy uciekli przed wojną i tymczasowo przebywają w krajach członkowskich Wspólnoty.

W Brukseli dyskutuje się też o napływie migrantów w kontekście tzw. mechanizmu solidarnościowego. Migracja to jeden z punktów rozpoczynającego się dziś w belgijskiej stolicy szczytu prezydentów i premierów europejskich. Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, nawiązując do ostatniego posiedzenia Europarlamentu, przypomina, że szefowie rządów i głowy państw Unii mają rozmawiać o migracji w kontekście oceny realizacji wcześniejszych konkluzji w sprawie kompleksowego podejścia do tego problemu.

– Nagle politycy z Europy Zachodniej, zwłaszcza z Europejskiej Partii Ludowej (socjaliści jeszcze nie), zaczynają zmieniać zdanie. To, co od lat mówiła Polska; to, co mówił rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli kwestia kontrolowania imigracji, blokowania napływu uchodźców, zwłaszcza spoza Europy, głównie muzułmanów, którzy nie chcą się adaptować. To, co nie było problemem dla naszych zachodnich sąsiadów – bliższych i dalszych – teraz już rozumieją, że jest bardzo poważnym problemem – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Unijni liderzy mają skupić się m.in. na skutecznej kontroli granic zewnętrznychszerszych działaniach zewnętrznych, ale także na aspektach wewnętrznych.

 Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl