fot. PAP/Paweł Supernak

PKP Intercity uczci 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Na 100-lecie Bitwy Warszawskiej pociągi PKP Intercity wyjeżdżają na tory w specjalnej oprawie. To element pamięci o wielkim zwycięstwie polskiego oręża.

Spółki Skarbu Państwa włączyły się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Pociągi PKP Intercity doczekały się przy tej okazji nowej, patriotycznej oprawy.

– Współpraca z przewoźnikiem, takim jak PKP Intercity, polega przede wszystkim na wspaniałych prezentacjach odnoszących się do naszej historii – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Po podobne rozwiązania sięgają także inni przewoźnicy, m.in. LOT. Każda inicjatywa, która ma uczcić pamięć o polskiej historii, jest oznaczona specjalnym logiem: Niepodległa.

– Jest to autograf Józefa Piłsudskiego. To jest wyjęty z jednego z jego listów fragment, gdzie akurat użył słowa Niepodległa – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

Niepodległość młode polskie państwo obroniło poprzez spektakularne zwycięstwo na polu walki. W całym kraju odbywają się obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

– Pewną kulminacją obchodów będzie także otwarcie nowo wybudowanego przez nas Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Otwarcie tego muzeum nastąpi 14 sierpnia o godz. 12.00  – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Resort kultury przypomina o powstającej sieci muzeów, które mają uzupełniać tę lukę, jaka powstała w ostatnich latach właśnie wokół instytucji kultury.

TV Trwam News

drukuj