fot. PAP/Marcin Bielecki

Kolejny etap współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywał na poligonie w Drawsku Pomorskim. Obserwował ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy. Przypomniał, że 15 sierpnia oba kraje podpiszą umowę o pogłębieniu współpracy wojskowej.

To kolejny etap ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. Do Drawska Pomorskiego przybyło około 500 amerykańskich żołnierzy. Stronę polską reprezentują żołnierze z 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

We wtorek ćwiczeniom żołnierzy przyglądał się minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Poligon w Drawsku Pomorskim będzie centrum szkolenia bojowego, jednym z najlepszych w Europie, najbardziej zaawansowanych w Europie – wskazał Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Szef MON przypomniał, że to z Amerykanami łączą nas wyjątkowo bliskie relacje. Razem jesteśmy silniejsi – akcentował Mariusz Błaszczak.

– Obustronnym sukcesem jest przygotowana umowa dotycząca wzmocnienia współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych, która zostanie podpisana 15 sierpnia, a więc już w najbliższą sobotę, podczas wizyty sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo – powiedział minister obrony narodowej.

Szef MON-u wskazał, że w umowie obecność wojsk USA w Polsce została określona jako trwała. Przypomniał, że porozumienie polsko-amerykańskie reaktywuje w Europie obecność V Korpusu Stanów Zjednoczonych. Jego aktywność zaplanowano na jesień.

TV Trwam News

drukuj