fot. PAP/Leszek Szymański

Dwa lata od sfałszowanych wyborów na Białorusi

Mijają dwa lata od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Fala masowych protestów pociągnęła za sobą brutalną odpowiedź reżimu. Poprzez represje wobec działaczy opozycyjnych Łukaszenka utrzymał władzę.

Prześladowania na Białorusi nie ustały. W więzieniach przebywa wciąż 1262 więźniów politycznych. Wśród nich są członkowie polskiej mniejszości. Reżim wszczął ponad 5,5 tysiąca spraw karnych wobec obywateli, którzy domagali się zmian w kraju. Nadzieja w narodzie jednak nie gaśnie – przekonuje Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.

 – Dwa lata temu zapaliliśmy pochodnię wolności i kiedy w kraju wydawało się, że burza represji prawie ją zgasiła, przenieśliście ją za granicę – mówiła.

Przedstawiciele białoruskiej opozycji, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę, jednoczą się, aby przypomnieć światu o tragedii swojego narodu. Chcą powołać rząd na uchodźctwie. Ich zdaniem to kluczowe, aby utrzymać i obronić suwerenność Białorusi.

– Przedstawimy projekt rady jako organu przedstawicielskiego, nowego forum polityki i inicjatyw obywatelskich. Chcemy, aby ona stała się głównym miejscem dla publicznych dyskusji i wypracowywanych rozwiązań – wskazała Swiatłana Cichanouska.

O wydarzeniach sprzed dwóch lat w warszawskich Łazienkach ma przypominać wystawa pt. „Biało-czerwony-biały”. W jej otwarciu wziął udział wicepremier Piotr Gliński.

 – Musimy być razem z tymi, którzy walczą, którzy się nie godzą, cierpią w więzieniach i są prześladowani. Nie ma zgody na reżim białoruski, tak samo jak nie ma zgody na rosyjską agresję na Ukrainie – powiedział.

Specjalne przesłanie do Białorusinów skierował minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, który zapewnił, że Polacy słyszą głos walczących sąsiadów.

 – Słyszymy ten głos i jak nie milczeliśmy do tej pory, tak milczeć nie będziemy na temat cierpiącej Białorusi. Nie przestaniemy również udzielać pomocy tym, którzy są zmuszeni szukać u nas schronienia – podkreślił polityk.

Minister zapewnił również o pełnym wsparciu dla Polaków mieszkających na Białorusi, którzy po raz kolejny w historii są prześladowani za względu na swoje polskie pochodzenie.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl