fot. flickr.com

Dramat chorych na raka

Chorzy na nowotwory złośliwe mają w Polsce zdecydowanie mniejsze szanse na przeżycie niż w pozostałych krajach UE. To wnioski jakie płyną z raportu przygotowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia. Mniejsza skuteczność leczenia to m.in. rezultat ponad dwukrotnie niższych nakładów na leczenie nowotworów.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2011 r. w Polsce na choroby nowotworowe zachorowało prawie 150 tys. osób. Wśród mężczyzn najczęściej jest to rak płuc, a wśród kobiet rak piersi.

I choć w porównaniu z innymi krajami UE mamy mniej przypadków onkologicznych to jednak umieralność jest znacznie wyższa. W Polsce szanse na przeżycie są nawet o 20 proc. mniejsze. Najbardziej bulwersujące jest jednak to, że są one także zależne od miejsca zamieszkania.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, stwierdza, że pakiet onkologiczny nie zrekompensuje niskich nakładów na leczenie chorych na nowotwory.

– Nie da się za te pieniądze uzyskać lepszych wyników. I tak koledzy eksperci z Europy Zachodniej dziwią się, jak my możemy mieć tak dobre wyniki leczenia przy tak niskich nakładach finansowych – zauważa dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Resort zdrowia przeznacza rocznie na leczenie nowotworów zaledwie 37 euro na jednego mieszkańca. W pozostałych krajach UE jest to suma dwukrotnie wyższa. Szokujący jest także niski poziom wydatków na leki. W Polsce to zaledwie 19 proc. wszystkich kosztów leczenia nowotworu. Ponadto Naczelna Rada Lekarska bije na alarm ogromna rzeczą pacjentów w dalszym ciągu pozostaje poza pakietem onkologicznym. Według wstępnych szacunków może to być nawet 20 tys. osób.

 

 

TV Trwam News

drukuj