Dr Łabsz: Ustawa ws. sieci szpitali może uratować lecznice przed dalszym zadłużeniem

Ustawa wprowadzająca sieć szpitali może uratować wiele lecznic przed dalszym zadłużaniem – powiedział dr Sławomir Łabsz, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodał, że pacjenci mają nadzieję, że dzięki niej będą mieli większą wiedzę na temat typu szpitala w jakim mają się leczyć. Dotąd nie było to jasne.

Rząd w przyszłym tygodniu zajmie się ustawą wprowadzającą sieć szpitali. Chodzi o utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dzięki projektowanym zmianom opieka nad pacjentami będzie lepsza i bardziej kompleksowa. Na ustawę z nadzieją czekają pacjenci mówi dr Sławomir Łabsz.

– Ciągnąca się na szpitalach zła sława z powodu zadłużania, tych 12 miliardów złotych. Przecież to my pacjenci będziemy spłacać te długi, nie wiadomo jak długo. Ta sieć szpitali może uratuje nas przed dalszym zadłużaniem. Poza tym finansowanie, mamy nadzieję, że więcej z tej puli pieniędzy dostaną szpitale: państwowe, powiatowe – tam gdzie najwięcej pacjentów trafia, a sektor prywatny niech to będzie sektor uzupełniający. Pacjenci mają nadzieję, że wreszcie będą wiedzieli do jakiego szpitala przychodzą, ponieważ w tej chwili nie wiedzą czy to jest szpital: państwowy, wojewódzki, spółka państwowa, powiatowy czy prywatny to wielkie nieporozumienie – mówił dr Sławomir Łabsz.

Tymczasem ustawę o sieci szpitali krytykuje opozycja. Według polityków PO ustawa jest szkodliwa dla pacjentów – wprowadzi chaos i zlikwiduje 200-300 szpitali.

RIRM

drukuj