Trwa dyskusja ws. pigułki „dzień po”

Rząd chce umożliwić kupno tzw. pigułki „dzień po” dziewczynkom, które ukończyły 15 lat. Taki zapis znalazł się w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że do czasu wejścia rozporządzenia w życie tabletka ellaOne jest dostępna bez recepty, bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział, że ryzyko tak dowolnego kupowania leku bez ograniczenia ilości jest bardzo duże.

Lekarz zwrócił uwagę, że dziecko w wieku 15 lat wciąż się rozwija. Dodał, że każdy musi wiedzieć także, iż tabletka zabija nienarodzone dziecko.

– To jest jednak środek aborcyjny i myślę, że uświadomienie tego faktu powinno mieć miejsce. Jeżeli taka sytuacja miałaby w Polsce zaistnieć, to podobnie jak na paczce papierosów jest napis „palenie szkodzi zdrowiu”, tak samo i na opakowaniu takiego „leku” aborcyjnego powinna być informacja „zabijasz własne dziecko”. My wszyscy pewnie na to mieć wpływu nie będziemy, ale budowanie tej świadomości powinno mieć miejsce – podkreśla dr. Maciej Hamankiewicz.

Ks. abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. bioetycznych na antenie RMF FM powiedział, że pigułka dzień po” powinna być zakazana ze względów etycznych i moralnych. Mówił także o konsekwencjach, jakie niesie za sobą przyjęcie takiej tabletki.

To nie jest moralne. Moim zdaniem, każdy odpowiedzialny lekarz musi sobie zdawać sprawę ze skutków biologicznych tego działania. Nie ulega żadnej wątpliwości, że jest pewna konsekwencja działania antykoncepcji długoletniej w stosunku do płodności ludzkiej w ogóle, która jest uszkodzona po pewnym czasie. W tym wypadku jest nieograniczony dostęp dla bardzo młodych, niepełnoletnich dziewcząt – zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia został skierowany do konsultacji zewnętrznych. Potrwają one 21 dni. Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że pigułka, może być dostępna w krajach UE bez recepty. Dała jednak dowolność we wprowadzeniu tego prawa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl