fot. PAP

W obronie sygnatariuszy „Deklaracji Wiary”

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia jest zaniepokojona atakami na lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary. W obronie sygnatariuszy dokumentu, a także ws. odwołania wiceministra zdrowia zbierane są podpisy.

Od kilku dni w mediach trwa nagonka na lekarzy, którzy podpisując deklarację wiary dali wyraz tego, że nie chcą brać udziału w zabijaniu dzieci przed narodzeniem, ani wykonywać innych, szkodliwych dla pacjentów procedur. Wiceminister zdrowia Sławomir Neuman groził nawet lekarzom wyciąganiem konsekwencji.

Mirosław Pietrzak, lekarz chorób wewnętrznych mówi, że Ci, którzy atakują medyków i mówią, że nie będą oni udzielać pomocy, są w wielkim błędzie.

– My nie determinujemy chorych. My podchodzimy do każdego chorego. Ja nie pytam się chorego o jego przekonania, o to, czy jest wierzący, czy wyznaje taką wiarę bądź inną lub czy jest niewierzący. Moim zadaniem – i tak deklaracja wiary tego nie odbiera – jest pomóc choremu i cierpiącemu, stać na straży życia. Ta deklaracja nie jest w ogóle niespójna z based medicine. Jan Paweł II powiedział, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła i tu też je widzę. To jest deklaracja wiary, a based medicine to medycyna, która opiera się na faktach. Nie widzę tutaj żadnej niespójności. Based medicine mówi również o tym, że mamy stać na straży życia. Ja jestem powołany do tego, aby chronić życie – od naturalnego poczęcia, aż po naturalną śmierć – zaznacza lekarz.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia we wspomnianym piśmie stwierdziła, że krytyka wobec lekarzy przybiera formę nagonki i wiąże się z wywieraniem presji. Narusza to prawa obywatelskie oraz jest sprzeczne z konstytucją, która zapewnia każdemu wolność sumienia i religii.

Federacja zaapelowała też do RPO, Ministerstwa Zdrowia i parlamentarzystów o obronę sygnatariuszy deklaracji wobec bezprecedensowej kampanii nietolerancji i nienawiści na tle religijnym.

Inicjatorką deklaracji wiary jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II.  Deklaracja to sposób uczczenia kanonizacji Papieża Polaka. Lekarze wciąż mogą składać swoje podpisy. Odpowiedni formularz dostępny jest na stronie www.deklaracja-wiary.pl.

RIRM 

drukuj