Caritas i Kościół w Polsce pomagają Bałkanom

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski niedziela 8 czerwca będzie dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji osób pokrzywdzonych podczas powodzi na Bałkanach. Będzie to także dzień ogólnopolskiej zbiórki finansowej na rzecz poszkodowanych. Zebrane środki zostaną przekazane na pomoc powodzianom na Bałkanach. Do tej pory Caritas Polska  przeznaczyła pomoc w wysokości 50 000 EURO.

Sytuacja na Bałkanach jest wciąż bardzo trudna. Wprawdzie woda stopniowo ustępuje, ale zniszczone zostały budynki, pola uprawne oraz infrastruktura drogowa i przemysłowa.

Niektóre miasta Serbii zostały zalane niemal w całości. Woda osiągnęła tam wysokość ponad  5 metrów, co oznacza, że zupełnie zanurzyła domy. Teraz kilka tygodni później, sytuacja na tym obszarze wygląda znacznie lepiej. Woda już nie stanowi zagrożenia, ale są setki zniszczonych domów, nie tyle z zewnątrz, ile w środku. Całe wyposażenie uległo zniszczeniu, meble, ściany są całkowicie mokre. Potrzeba tygodni, a nawet miesięcy, żeby to wysuszyć, by ludzie mogli wrócić do swoich domów – mówi Darko Tot z Caritas Serbia.

Caritas Polska do tej pory przeznaczyła na pomoc powodzianom na Bałkanach 50 000 EURO. Środki trafią do Caritas Serbii oraz do Caritas Bośni i Hercegowiny.

Kraje bałkańskie nie poradzą sobie same, ponieważ poniosły ogromne straty. Sami pamiętamy powódź w Polsce w 2010 roku. Wtedy także potrzebowaliśmy pomocy i ją otrzymaliśmy. Dlatego teraz nie możemy pozostać obojętni na ich głos wołania o pomoc – powiedział ks. Marian Subocz  – Dyrektor Caritas Polska

O pomoc dla krajów bałkańskich dotkniętych powodzią zaapelował także Papież Franciszek, który wezwał wiernych do pomocy poszkodowanym na Bałkanach. “Zachęcam was do przyłączenia się do mojej modlitwy za ofiary i za wszystkie osoby dotknięte tym kataklizmem. (…) Niech naszym braciom nie zabraknie naszej solidarności i konkretnego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej”.

To wręcz niewyobrażalna tragedia, jaka dotknęła kraje bałkańskie. Stąd też prośba przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, by przekazać swoją ofiarę, do puszek Caritas. Pomóżmy ludziom na Bałkanach, którzy w niejednym wypadku stracili wszystko. Pamiętajmy o nich, otwórzmy nasze serca i wrzućmy ten wdowi grosz, który  czasem najbardziej pomoże powodzianom na Bałkanach – powiedział ks. Józef Kloch – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Powodzian można także wesprzeć wysyłając SMS z hasłem FALA pod numer 72052 – koszt 2,46 zł z vat oraz poprzez wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POWÓDŹ NA BAŁKANACH”.

W połowie maja, w Europę Południowo-Wschodnią uderzył z ogromną falą opadów deszczu cyklon Tamara. Tak intensywnych opadów nie odnotowano na tym obszarze od 120 lat. W niektórych miejscach na metr kwadratowy spadło aż 250 litrów wody.

Wiele miejscowości zostało ewakuowanych. Niektóre całkowicie zniknęły z powierzchni ziemi, przykryte przez masowe osuwiska ziemi. Problemem są także miny, wypłukiwane przez wodę, pozostałości po wojnie w dawnej Jugosławii.

Caritas Bałkańskie na bieżąco przygotowują raporty o stratach, informując o doraźnych działaniach oraz potrzebach, do których należą: woda, środki higieniczne, ubrania, koce oraz łodzie i pompy do wypompowywania wody.

________________________________________________________________

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000198645).

Caritas.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl