PiS za odrzuceniem nowelizacji Kodeksu karnego

PiS chce odrzucenia projektu, który obniża maksymalny wymiar kary za obrazę uczuć religijnych i rozszerza karalność za przestępstwa z nienawiści wobec m.in. homoseksualistów.

Przeciwko ustawie jest także koło poselskie SP. Pozostałe kluby parlamentarne opowiedziały się wczoraj za dalszymi pracami nad projektem.

Poseł Marek Ast, który przedstawiał stanowisko PiS-u powiedział, że w regulacji dot. homoseksualistów chodzi o zamknięcie ust krytykom środowisk LGBT – na co nie może być zgody. Zwrócił też uwagę na dotychczasową praktykę sądów w sprawach dotyczących obrazy uczuć religijnych.

Dziś jest tak, że sądy bardzo rzadko w oparciu o ten artykuł skazują. Można podać przykłady, chociażby: kto został skazany za bezczeszczenie krzyża na Krakowskim Przedmieściu? Obraza uczuć religijnych była, ale skazania oczywiście nie było. Tak też przepis ten przy takim zagrożeniu jakie jest powinien pozostać. Natomiast powinno się domagać od sądów, żeby ten przepis był stosowny. Reasumując oczywiście nasz klub nie może się zgodzić z tymi propozycjami i w związku z powyższym w imieniu kluby PiS wnoszę o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu – oświadczył poseł PiS Marek Ast.

SLD w projekcie ustawy proponuje, by obraza uczuć religijnych ściga na była z oskarżenia prywatnego a maksymalny wymiar kary grożący za ten czyn zostałby zmniejszony – z dwóch lat do pół roku.

RIRM

drukuj