fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Prezydent A. Duda: Modernizujemy i rozwijamy Siły Zbrojne RP, aby Polska była bezpieczna, żebyśmy w Polsce mogli żyć spokojnie i w pokoju

Jest taki paradoks: wydajemy miliardy złotych, miliardy euro, dolarów po to, żeby kupić wyposażenie, które ma służyć temu, aby nie musiało zostać użyte w praktyce bojowej, aby jego użycie ograniczało się wyłącznie do celów ćwiczebnych; aby Polska była bezpieczna, aby żaden polski żołnierz nie musiał walczyć, a my wszyscy, żebyśmy w Polsce mogli żyć spokojnie i w pokoju. Po to właśnie modernizujemy i po to rozwijamy Siły Zbrojne RP – mówił na poligonie pod Orzyszem prezydent RP, Andrzej Duda, podczas przemówienia z okazji podpisania postanowienia w sprawie określenia „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039”.

Prezydent Andrzej Duda, wraz z wicepremierem, ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem, na poligonie pod Orzyszem obserwowali ćwiczenia strzeleckie czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej. Tam też prezydent podpisał postanowienie w sprawie określenia „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039”. [czytaj więcej] 

– Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP na 15 lat, od 2024 do 2039 roku, to ten czas, który –  patrząc na dzisiejszą sytuację –  dla przyszłości polskiego państwa z pewnością ma charakter przełomowy. Dzisiaj widzą Państwo już pierwsze efekty tego procesu rzeczywiście rozpoczętego na bardzo dużą skalę. Oczywiście, jeżeli mówimy o głównych kierunkach rozwoju Sił Zbrojnych, to jasno trzeba powiedzieć: będą one w ogromnym stopniu oparte na dotychczasowym fundamencie – Wojsk Lądowych, wojsk powietrznych i wojsk morskich, tak tradycyjnie, jak to od dziesięcioleci w naszym wojsku wygląda. Ale do tego dochodzą – oczywiście – także i nowe komponenty. Po pierwsze, wojska cyberprzestrzeni, po drugie, wojska kosmiczne – a więc to, w jakim zakresie wymagania współczesności stawiają przed nami wyzwania, którym musimy sprostać – wskazał Andrzej Duda.

Przygotowane i opisane kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP w najbliższych miesiącach będą konsekwentnie realizowane.

– To, co Państwo dzisiaj widzieli – zarówno czołgi K2, jak i armatohaubice K9, jak i to wszystko, z czym będziemy jeszcze w najbliższej przyszłości mieli do czynienia, jeżeli chodzi o modernizację Sił Zbrojnych RP – to jest właśnie realizacja dotychczasowych głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP, teraz wsparta doświadczeniem wynikającym z obserwacji tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie – tłumaczył szef państwa polskiego.

Prezydent RP podkreślił, że z doświadczeń m.in. z Ukrainy, ale także z innych miejsc, gdzie wykorzystywany był polski sprzęt, wyciągane są przez polskie Siły Zbrojne konkretne wnioski dotyczące modernizacji polskiej armii, czego przykładem jest zakup przez nasz kraj czołgów K2, które przystają do polskiej specyfiki geograficznej. Zadowolenia z takich zmian sprzętowych nie ukrywają również sami żołnierze.

– To jest tak istotna, tak wielka zmiana, choćby jeśli chodzi o warunki jezdne. Natomiast nie wspomnę już o możliwości znacznie sprawniejszego, chociażby prowadzenia ognia, namierzania celów i tego wszystkiego, co warunkuje bardzo często zwyciężyć/przegrać na polu walki, przeżyć, pokonać przeciwnika albo polec. Więc to w istocie ma charakter absolutnie fundamentalny i czołgi K2 te parametry w sposób zdecydowany realizują – zaznaczył Andrzej Duda.  

Polskie Siły Zbrojne mają być zbudowane w taki sposób, aby zniechęcały każdego potencjalnego przeciwnika od planów zaatakowania naszego kraju – mówił szef państwa polskiego.

– Powiedziałem dzisiaj tutaj do naszych żołnierzy, że jest taki paradoks: wydajemy miliardy złotych, miliardy euro, dolarów po to, żeby kupić wyposażenie, które ma służyć temu, aby nie musiało zostać użyte w praktyce bojowej, aby jego użycie ograniczało się wyłącznie do celów ćwiczebnych; aby Polska była bezpieczna, aby żaden polski żołnierz nie musiał walczyć, a my wszyscy, żebyśmy w Polsce mogli żyć spokojnie i w pokoju. Po to właśnie modernizujemy i po to rozwijamy Siły Zbrojne – tłumaczył Andrzej Duda.  

Minister Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania podpisanego w Orzyszu dokumentu. Zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy z sojusznikami, wśród których wymienił Koreę Południową. To właśnie z tego kraju Polska pozyskała czołgi K2 oraz armatohaubice K9.

– Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP to dokument, który powstał we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Dziękuje panu ministrowi Jackowi Siewierze za konstruktywną współpracę. Jest to ważne,  jeżeli chodzi o przyszłość naszego kraju, o siłę Wojska Polskiego, a także o pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Bo przecież jesteśmy silni w sojuszach. Chodzi tu o Sojusz Północnoatlantycki, a także o współpracę z naszymi partnerami również spoza Sojuszu. Tutaj głównie chciałbym wymienić Koreę Południową. Naprawdę uznajemy naszą współpracę za wzorową – podkreślił szef MON.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1641831437442662401

radiomaryja.pl

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl