fot. pixabay.com

NFZ podał, że ponad 40 proc. dzieci w wieku trzech lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18. lat ma ubytki próchnicowe

W Polsce ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku trzech lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18. lat. W 2022 roku przeznaczono 1,5 mld zł na udzielenie świadczeń w dentobusach, czyli mobilnych gabinetach dentystycznych dla dzieci i młodzieży – podano na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Ponad 1,5 mln zł – to wartość udzielonych świadczeń w 2022 r. w dentobusach – mobilnych gabinetach dentystycznych dla dzieci i młodzieży” – przekazał w piątek w mediach społecznościowych NFZ. [czytaj więcej]

„Dentobus to w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Dociera on do mniejszych miejscowości, w których nie ma stacjonarnego gabinetu stomatologicznego. Leczenie w nim jest bezpłatne. Podobnie, jak w gabinetach stacjonarnych, które mają umowę z NFZ” –  wyjaśniono.

Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki, niewiele mniejszy, niż w gabinecie stomatologicznym. Są to m.in. świadczenia takie jak: przegląd dentystyczny; ustalenie planu leczenia; badania kontrolne i okresowe; lakowanie zębów; fluoryzacja; wykonanie zdjęcia RTG; leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy czy instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

Jak podaje NFZ, podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza badanie kontrolne oraz uczy dziecko prawidłowo dbać o zęby. Rodzice dostają szczegółową ocenę stanu zębów dzieci wraz z dalszymi zaleceniami. Mogą je zrealizować w innym gabinecie lub podczas następnej wizyty w dentobusie.

Aby skorzystać z dentobusu należy sprawdzić, czy i kiedy przyjmuje dentobus w szkole lub przedszkolu dziecka oraz sprawdzić mapę postoju dentobusów. Następnie należy wpisać dziecko na listę oczekujących na wizytę w dentobusie i podpisać zgodę na leczenie dziecka.

Jeśli dentobus nie ma postoju w danej okolicy, należy zgłosić się do szkoły lub przedszkola dziecka i poprosić o zamówienie dentobusu u świadczeniodawcy. Kontakt do niego można znaleźć na stronie oddziału NFZ w danym województwie.

Harmonogram postojów dentobusu jest ustalany przez świadczeniodawcę (czyli poradnię, przychodnię, szpital lub gabinet) we współpracy z oddziałem NFZ. Szkoły i przedszkola we własnym zakresie koordynują korzystanie z dentobusów na ich terenie.

Jak podaje NFZ, ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl