fot. PAP/EPA

Węgierski szef MSZ: Nasze Gripeny wrócą do patrolowania nieba państw bałtyckich w 2025 roku

Węgierskie myśliwce Gripen będą w 2025 roku po raz czwarty uczestniczyć w patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Peter Szijjarto.

Szef dyplomacji podkreślił, że Węgry są wiarygodnym członkiem NATO, który w tym roku przeznaczy na armię ponad dwa proc. PKB.

„Nasze dowodzenie misją w Kosowie zyskało wyraźne uznanie w NATO. Jesteśmy gotowi przejąć w przyszłym roku dowodzenie misją pokojową w Bośni i Hercegowinie, gdzie służy już około 200 węgierskich żołnierzy” – dodał Peter Szijjarto.

Kontyngent z Węgier składający się z czterech Gripenów i około 80 żołnierzy, zakończył swoją czteromiesięczną misję w bazie w litewskich Szawlach z końcem listopada. Już wówczas Budapeszt wyrażał gotowość ponownego uczestnictwa w patrolowaniu nieba Litwy, Łotwy i Estonii w 2025 roku.

Peter Szijjarto przebywa w Łodzi na spotkaniu państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), regionalnej inicjatywy Polski i Rumunii służącej koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa.

Baltic Air Policing to misja polegająca na patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pełniona rotacyjnie przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2004 roku, tj. od wstąpienia Litwy, Łotwy i Estonii do NATO, ponieważ kraje te nie posiadają własnych myśliwców.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl