fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent Węgier rozpocznie w piątek dwudniową wizytę w Polsce

Prezydent Węgier Janos Ader wraz z małżonką Anitą Herczegh będą w piątek i sobotę gościć w Polsce. Węgierska para prezydencka odwiedzi Kielce, gdzie wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agata Kornhauser- Dudą wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2018 roku obchody odbyły się w węgierskim Veszprem. Gospodarzem tegorocznych obchodów są Kielce.

Szef gabinetu prezydent RP Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z PAP, że „dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został uchwalony przez parlamenty obu państw dla upamiętnienia wyjątkowej historii i więzi obu narodów”. Zaznaczył, że w tym roku prezydenci Polski i Węgier w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, odwiedzą m.in. wystawę poświęconą Węgrom ratującym Polaków podczas wojny.

„Warto pamiętać, że Kielce są bardzo mocno związane z historią polskiego państwa podziemnego i oporu podczas okupacji. Podczas tegorocznych obchodów nie zabraknie zatem wielu odniesień do tego heroicznego etapu naszej historii” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Podkreślił przy tym, że wspólne obchody to także dogodna okazja do rozmów ściśle politycznych i prezydenci „będą rozmawiać m.in. o stanie relacji dwustronnych, polityce regionalnej, europejskiej oraz wyzwaniach w zakresie obronności i bezpieczeństwa”.

„Istotnym punktem dyskusji będzie polityka energetyczna oraz perspektywy związane z najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przed nami także ważne wybory prezydenckie na Ukrainie, która jest ważnym partnerem tak dla Polski, jak i dla Węgier” – dodał Krzysztof Szczerski.

Podkreślił, że duże znaczenie podczas polsko-węgierskich spotkań ma wymiar obywatelski.

„Pary prezydenckie, wraz z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami różnych środowisk społecznych, wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Kielce oraz zeszłoroczny gospodarz Dnia Przyjaźni, którym było Veszprem, słyną z doskonałych drużyn piłki ręcznej. Prezydenci będą kibicować polskim i węgierskim sportowcom podczas młodzieżowego turnieju piłki ręcznej” – poinformował prezydencki minister.

Ponadto dla uczczenia Dnia Przyjaźni odprawiona zostanie również uroczysta msza św. w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Węgierska para prezydencka uda się prywatnie do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Klasztor jest Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który był darem dla Polaków przywiezionym przez węgierskiego księcia Emeryka.

Wizyta węgierskiej pary prezydenckiej rozpocznie się w piątek popołudniu od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Adera i małżonki przez polską parę prezydencką, która odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Następnie odbędzie się spotkanie obu par prezydenckich oraz spotkanie w „cztery oczy” prezydentów Polski i Węgier. Później odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, a po nich spotkanie z mediami. Obaj prezydenci zabiorą też głos podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbędzie się w Kieleckim Teatrze Tańca.

W sobotę przed południem prezydenci Polski i Węgier złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej oraz będą uczestniczyć w mszy w bazylice katedralnej, po której odbędzie się uroczystość odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka. Następnie pary prezydenckie zapalą znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl