Węgierski rząd krytyczny wobec rezolucji PE

Węgry nie ulegną presji Brukseli w sprawie liberalizacji przepisów migracyjnych – oświadczył dziś węgierski rząd. Budapeszt zapewnił również, że nowe przepisy dotyczące szkolnictwa wyższego spełniają europejskie normy.

Występując na konferencji prasowej w Budapeszcie, szef kancelarii premiera Viktora Orbana Janos Lazar nazwał środową rezolucję Parlamentu Europejskiego „próbą wywarcia presji oraz polityczną prowokacją”.

Zdaniem Lazara nowe węgierskie przepisy dotyczące szkolnictwa wyższego spełniają europejskie normy, a Węgry są gotowe poddać to ocenie. Budapeszt nie zamierza również ulegać presji Brukseli w kwestii liberalizacji prawa dotyczącego migrantów – zaznaczył szef kancelarii premiera.

Według niego rezolucja wykracza poza kompetencje Unii Europejskiej i wchodzi w konflikt z interesami kraju. Węgry oskarżają Brukselę o ograniczanie kompetencji państw narodowych. Jak wskazał Lazar główną stawką w najbliższych latach będzie to, czy Węgrom uda się utrzymać niepodległość w ramach Unii Europejskiej.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywa węgierski rząd do zawieszenia wejścia w życie nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego oraz zadeklarowania, że założony przez George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) będzie mógł pozostać w Budapeszcie jako wolna instytucja. Eurodeputowani nawołują też do uchylenia przepisów przewidujących obligatoryjne przetrzymywanie migrantów w ośrodkach izolacyjnych.

Szef kancelarii premiera oświadczył również, że do 2024 roku Węgry zamierzają zwiększyć swe wydatki wojskowe do wymaganego przez NATO poziomu 2 proc. produktu krajowego brutto. W 2018 nakłady na wojsko mają stanowić 1 proc. PKB.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl