Czarnecki: Każde państwo ma prawo do polityki historycznej

Dziś w Brukseli odbyła się konferencja poświęcona KL Warschau, niemieckiemu obozowi koncentracyjnemu, który w latach 1942-1944 znajdował się na terenie Warszawy.

W sytuacji, gdy Niemcy coraz bardziej wybielają swoją winę za II wojnę światową, coraz częściej mówi się o rzekomych „polskich obozach koncentracyjnych”, powiedzenie prawdy o nieznanym obozie koncentracyjnym w Warszawie jest szczególnie ważne – tłumaczył europoseł Ryszard Czarnecki, organizator konferencji.

Podczas konferencji wystąpiła dr Mira Modelska-Creech, która od wielu lat angażuje się w działalność polonijną, prowadząc m.in. wykłady na temat historii Polski. Dr Modelska-Creech współpracowała z szeregiem instytucji, m.in. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym, ONZ, amerykańskim Kongresem czy Pentagonem.

Obóz koncentracyjny KL Warschau to niemiecki obóz zagłady istniejący w Warszawie od 1942 do 1944 roku. Z badań Marii Trzcińskiej, która prowadziła śledztwo ws. ludobójstwa w KL Warschau, wynika, że w obozie zamordowano ok. 200 tys. Polaków, głównie mieszkańców Warszawy. Działalność obozu związana była z „planem Pabsta”, który zakładał całkowitą zagładę Warszawy i jej mieszkańców.

Cały proces zagłady odbywał się w tajnych warunkach: domy znajdujące się w pobliżu obozu w odpowiednich godzinach miały mieć przyciemniane okna. W przeciwnym razie osoby obserwujące to, co się dzieje, zastrzeliwano. Były to przede wszystkim dzieci – mówiła dr Modelska-Creech.

Obóz obejmował 120ha – 116 bunkrów w 3 różnych częściach Warszawy. Zginęli w nim decydenci, inteligencja, żołnierze AK. Sprawcami zagłady były Niemcy. Po tzw. wyzwoleniu KL Warschau został zamieniony przez Rosję w obóz eksterminacji Polaków.

Dr Modelska-Creech podkreśliła, że ofiary KL Warschau powinny zostać upamiętnione.

Od 10 lat walczę o to, aby pamięć o ludziach, którzy zostali zamordowani w tamtych latach, nie zaginęła. Apeluję, byśmy zrobili wszystko, aby upamiętnić pomordowanych Polaków. Musimy zrobić wszystko, by doprowadzić do powstania pomnika upamiętniającego ofiary KL Warschau – mówiła dr Modelska-Creech.

„Dzisiejszy wykład pani profesor Creech jest elementem korepetycji z historii dla europosłów, dyplomatów, dziennikarzy w Brukseli. W sytuacji, gdy Niemcy coraz bardziej wybielają swoją winę za II wojnę światową, coraz częściej mówi się o rzekomych „polskich obozach koncentracyjnych” powiedzenie prawdy o nieznanym obozie koncentracyjnym w Warszawie jest szczególnie ważne” – mówił Ryszard Czarnecki,

Każde państwo ma prawo do polityki historycznej. Prowadzą ją wszystkie kraje. Polska również musi ją prowadzić. W pewnym sensie europosłowie PiS zastępują w tej kwestii władze. Szkoda – dodał europoseł PiS.

Katarzyna Ochman, EKR/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl