fot. PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego – 25 maja

Prezydent Bronisław Komorowski zarządził wybory do Parlamentu Europejskiego na 25 maja. Polacy będą wybierać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych. 

Prezydent podpisał w środę postanowienie w sprawie wyborów do PE, któremu towarzyszy kalendarz wyborczy. Ruszy on w dniu opublikowania postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw. Wówczas ruszy także kampania wyborcza, która zakończy się o północy w piątek 23 maja.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 25 maja w godz. od 7 do 21.

Po raz pierwszy w eurowyborach osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika. Możliwość głosowania przez pełnomocnika będą miały także osoby, które ukończyły 75 lat. Z kolei korespondencyjnie mogą głosować także wyborcy przebywający za granicą.

Osoby niepełnosprawne, które chcą głosować korespondencyjne muszą to zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 4 maja. Do 10 maja osoby chcące korespondencyjnie oddać głos za granicą muszą to zgłosić konsulowi. Do 15 maja można składać wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika. Do 20 maja można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w kraju, a do 22 maja – za granicą.

W eurowyborach w Polsce mogą głosować obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, a także pełnoletni obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce, wpisani do rejestru wyborców.

Polska podczas wyborów do PE jest podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, z których część obejmuje jedno województwo.

RIRM/PAP

drukuj