fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

UE o wyzwaniach polityki zagranicznej

Europosłowie będą dziś debatować nad wyzwaniami polityki zagranicznej UE. Mają też omówić wydarzenia na Ukrainie oraz sytuację w Egipcie.

Na posiedzeniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu obecna będzie szefowa unijnej dyplomacji Federika Mohgherini

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych mówi, że w polityce wschodniej UE dwie sprawy są szczególnie ważne.

– Po pierwsze, nie możemy się zgodzić na to, żeby wprowadzić element podziału sankcji wobec Rosji na różne pakiety o różnym stopniu wagi i powoli je poluzowywać – taki jest plan MSZ-u niemieckiego. Druga rzecz – trzeba skończyć z takim samozwańczym  sposobem negocjowania przyszłości Ukrainy z Rosją przez wybrane grupy państw europejskich. Na szczęście do tego nie doszło, ale miał być szczyt w Kazachstanie Niemcy-Francja-Rosja-Ukraina. Z jakiego mandatu Niemcy i Francja mają tam reprezentować Europę? Cała debata w PE powinna iść w tym kierunku, żeby powiedzieć, że jeśli mamy poważnie traktować samych siebie, to musimy mieć wspólny mandat na te rozmowy – powiedział  poseł Krzysztof Szczerski.

Podczas debaty o Ukrainie europosłowie mają wezwać Ukrainę do przyspieszenia reform oraz potępią Rosję za agresywną politykę wobec Ukrainy i okupowanie jej terytoriów.

Europosłowie zajmą się także programem prac rozpoczynającej się prezydencji łotewskiej. Zamierza ona położyć nacisk na Partnerstwo Wschodnie i otworzyć politykę Unii na kraje Azji Środkowej.

RIRM

drukuj